Grzyby w sanepidzie

Około 100 gatunków grzybów można oglądać od wtorku na wystawie przygotowanej przez opolski sanepid w ramach Dni Otwartych. Grzyby prezentowane są w niemal naturalnym środowisku, a ekspozycję organizowaną po raz dziewiąty odwiedzają tłumy widzów.

"Na wystawie jest około 100 gatunków grzybów - wszystkie te, które napotkałyśmy w lesie. Zbierane były przez ostatnie trzy dni. Trujące oznaczone są na czerwono, niejadalne na czarno, a jadalne na zielono" - powiedziała PAP Jolanta Lipnicka, grzyboznawca z opolskiego sanepidu.

Okazy - w tym najgroźniejsze gatunki muchomorów - pokazywane są w niemal naturalnym środowisku, w otoczeniu roślin, wśród których rosną poszczególne gatunki, a nawet zwierząt. "Zwierzęta są wypchane, pożyczyliśmy je z nadleśnictwa, i tak stworzyliśmy u nas prawdziwy las. To najlepsza edukacja, kiedy grzyby pokazywane są w takim prawie naturalnym środowisku. Żaden atlas tego nie zastąpi" - oceniła Lipnicka.

Wystawa grzybów jest jednym z elementów dni otwartych opolskiej stacji sanepidu. Ekspozycja jest organizowana po raz dziewiąty, i tak jak za każdym razem, przyciąga tłumy widzów, wśród których najliczniejsza grupa to dzieci. Pracownicy sanepidu dostosowują swoje prezentacje do wieku zwiedzających. "Im młodsza grupa, tym prostszy wykład. W przypadku najmłodszych skupiamy się na kilku najważniejszych gatunkach" - zaznaczyła.

Wystawie towarzyszy też przygotowana przez sanepid multimedialna prezentacja, w której grzyby jadalne porównywane są z podobnymi, ale śmiertelnie trującymi. "Omawiane są cechy charakterystyczne, które pozwolą odróżnić od siebie te gatunki. To bezcenna wiedza dla grzybiarzy" - argumentowała Lipnicka.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.