Od piątku przyjeżdżający z 59 państw i terytoriów w przypadku Anglii, Walii i Irlandii Północnej oraz z 57 w przypadku Szkocji nie muszą odbywać 14-dniowej kwarantanny. Dotyczy to także przyjazdów z Polski.
Na liście państw i terytoriów, z których można już przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii bez kwarantanny jest większość członków Unii Europejskiej - poza Szwecją, Portugalią, Słowacją, Słowenią, Estonią, Łotwą, Bułgarią i Rumunią, a w przypadku przyjazdów do Szkocji - także poza Hiszpanią.
Nie muszą jej odbywać także przyjeżdżający m.in. ze Szwajcarii, Norwegii, małych państw europejskich, jak Andora, San Marino czy Monako, z małych wysp, głównie na Karaibach, które są popularnymi kierunkami turystycznymi, a także z Australii, Nowej Zelandii, Wietnamu, Korei Południowej, Japonii, Tajwanu czy Hongkongu. Ponadto zwolnieni są z niej przyjeżdżający ze wszystkich 14 brytyjskich terytoriów zamorskich.
Warunkiem zwolnienia z kwarantanny jest jednak to, że podróżny nie był w ciągu poprzednich 14 dni w żadnym kraju spoza listy.
Kwarantanna początkowo miała zostać zniesiona już w miniony poniedziałek, ale ponieważ rządy w Londynie i Edynburgu nie mogły się porozumieć co do kształtu listy, ustalono, że ta przedstawiona przez brytyjski rząd będzie dotyczyć tylko przyjazdów do Anglii, zaś władze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej przedstawią własne. Ostatecznie rządy walijski i północnoirlandzki zdecydowały się na przyjęcie listy rządu brytyjskiego, zaś rząd szkocki wyłączył z niej Hiszpanię i Serbię.
Jak podkreślono, lista będzie podlegać regularnemu przeglądowi i będzie zmieniana w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej. Czynnikami decydującymi o zdjęciu obowiązku kwarantanny w przypadku przyjazdu z poszczególnych krajów były poziom występowania Covid-19, dynamika zachorowań i wiarygodność danych.
Obowiązek odbycia kwarantanny wszedł w życie 8 czerwca. Dotyczył on niemal wszystkich przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii - zarówno jej obywateli, jak i cudzoziemców. W przypadku przyjazdów z państw spoza listy podróżni nadal muszą podawać adres, gdzie będą przebywać przez następne 14 dni i odbywać kwarantannę, a władze są upoważnione do przeprowadzania niezapowiedzianych kontroli i nakładania kary na osoby, które nie przestrzegają tego obowiązku. W Anglii, Walii i Irlandii Północnej wynosi ona 1000 funtów, w Szkocji - 480.
Przeciwko kwarantannie protestowały zwłaszcza linie lotnicze i firmy turystyczne, które argumentowały, że dodatkowo uderza ona w sektory bardzo mocno dotknięte skutkami epidemii koronawirusa.
Zmiany te przynajmniej częściowo mogą być odwracalne, ale dopiero w dłuższym okresie.
Jako główną przyczynę tej poprawy wskazuje się zmniejszenie emisji przemysłowych.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.