Chińska sonda księżycowa Chang'e 5 zakończyła pobieranie próbek z powierzchni Srebrnego Globu i przygotowuje się do wysłania ich na Ziemię - poinformowała w czwartek Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna.
Sonda "zakończyła badanie i pobieranie próbek księżycowych i są one już zamknięte w jej wnętrzu"- głosi komunikat agencji. Plan misji przewiduje, że górny stopień sondy wystartuje na orbitę okołoksiężycową, gdzie połączy się z modułem, który przetransportuje próbki na Ziemię.
Sonda Chang'e 5 wylądowała na Księżycu w ub. wtorek w ramach misji, pierwszej tego rodzaju od 1976 r., mającej na celu pobranie i dostarczenie na Ziemię próbek skał i piasku księżycowego.
Chang'e 5 jest już trzecim chińskim próbnikiem, który wylądował na Księżycu. Jeden z nich wylądował, po raz pierwszy w historii lotów kosmicznych, na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca.
W drodze na Marsa znajduje się inna chińska sonda wyposażona w łazik. Eksperci podkreślają coraz bardziej ambitny charakter chińskiego programu kosmicznego.
To sugerują najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu York w Kanadzie.
W ponad 350 pracach naukowych opisał ok. 400 okazów zwierząt żyjących w Bajkale.
Z kolei szpaki, by zapamiętać nową frazę, muszą pozbyć się z pamięci starszych dźwięków.
Opracowano je z pomocą ochotnika, który w czasie swojego życia został ugryziony kilkaset razy.
Ok. 2,1 mln. nigeryjskich dzieci nie otrzymało ani jednej rutynowej dawki szczepień ochronnych.
NASA poinformowała o nowych wynikach badań z misji kosmicznej Juno.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.