Chińska sonda księżycowa Chang'e 5 zakończyła pobieranie próbek z powierzchni Srebrnego Globu i przygotowuje się do wysłania ich na Ziemię - poinformowała w czwartek Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna.
Sonda "zakończyła badanie i pobieranie próbek księżycowych i są one już zamknięte w jej wnętrzu"- głosi komunikat agencji. Plan misji przewiduje, że górny stopień sondy wystartuje na orbitę okołoksiężycową, gdzie połączy się z modułem, który przetransportuje próbki na Ziemię.
Sonda Chang'e 5 wylądowała na Księżycu w ub. wtorek w ramach misji, pierwszej tego rodzaju od 1976 r., mającej na celu pobranie i dostarczenie na Ziemię próbek skał i piasku księżycowego.
Chang'e 5 jest już trzecim chińskim próbnikiem, który wylądował na Księżycu. Jeden z nich wylądował, po raz pierwszy w historii lotów kosmicznych, na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca.
W drodze na Marsa znajduje się inna chińska sonda wyposażona w łazik. Eksperci podkreślają coraz bardziej ambitny charakter chińskiego programu kosmicznego.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.