W arabskiej wiosce Tajbe w Dolinie Jezreel w północnym Izraelu odkryto grecką inskrypcję "Chrystus narodzony z Maryi" sprzed 1500 lat, która świadczy o istnieniu w tym miejscu bizantyjskiego kościoła - informują lokalne media.
"Wyrażenie +Chrystus narodzony z Maryi+ miało chronić czytających przed złym okiem i było powszechne na początku inskrypcji i dokumentów z tamtego okresu" - tłumaczy dr Lea Di-Sagani z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, cytowana przez portal Ynet.
Według izraelskich archeologów napis był pierwotnie umieszczony nad wejściem do nieznanego wcześniej kościoła z V wieku. Według tekstu kościół powstał pod auspicjami znanego lokalnego arcybiskupa z końca V wieku Teodozjusza, którego imię pozwoliło badaczom na datowanie inskrypcji.
"Napis wita tych, którzy przychodzą do bram tego miejsca i błogosławi im" - dodaje Di-Sagani.
"Znaczenie inskrypcji polega na tym, że do tej pory nie mieliśmy pewności, że w regionie istniały kościoły z tego okresu" - powiedział portalowi Times of Israel archeolog Walid Atrasz. Ruiny kościoła z okresu krzyżowców zostały w tym miejscu odkryte wcześniej, ale do tej pory nie było dowodów na obecność chrześcijan we wcześniejszej epoce bizantyjskiej.
Joanna Baczała
Niezwykle mało wiadomo na temat tamtejszej bioróżnorodności.
Zmiany te przynajmniej częściowo mogą być odwracalne, ale dopiero w dłuższym okresie.
Jako główną przyczynę tej poprawy wskazuje się zmniejszenie emisji przemysłowych.
To sugerują najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu York w Kanadzie.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.