Szczepionka Novavax z bardzo wysoką skutecznością

Badania prowadzona m.in. na dużej grupie seniorów. Wkrótce amerykański koncern wystąpi o autoryzację w różnych państwach, również na terenie UE

Z przeprowadzonych testów klinicznych wynika, że szczepionka amerykańskiego koncernu Novavax ma bardzo wysoką skuteczność w przeciwdziałaniu zakażeniom podstawową wersją koronawirusa SARS-CoV-2 i wynosi ona aż 96 proc. Nieco niższa, ale również wysoka jest skuteczność przeciw bardziej zakaźnej, brytyjskiej odmianie, która w znacznym stopniu odpowiada za rozprzestrzenianie się zakażeń trzeciej fali pandemii. Skuteczność przeciw temu wariantowi wynosi 86 proc. Przeciwko wariantowi dominującemu w RPA preparat Novavax jest skuteczny w 55 proc. 

Badania były prowadzone zarówno w Wielkiej Brytanii jak i RPA i co istotne zarówno przeciwko mutacji brytyjskiej jak i południowoafrykańskiej szczepionka Novavax w 100 proc. zapobiegała ciężkiemu przebiegowi choroby i śmierci w wyniku zakażenia. 

Testy przeprowadzono na grupie liczącej 15 tys. pacjentów w wieku od 15 do 84 lat. Aż 27 proc. uczestników badania miało ponad 65 lat. W samym RPA preparat podano grupie blisko 2,7 tys. osób. 

Preparat Novavax jest odmienny od tych zatwierdzonych do tej pory. To szczepionka podjednostkowa zawierająca białko wirusa, przeciw któremu wytwarzane są przeciwciała. Według wstępnych umów zawartych przez producenta z polską firmą Mabion substancja czynna szczepionki ma być produkowana w Polsce. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama