W trudno dostępnej Jaskini Grozy na Pustyni Judzkiej archeolodzy izraelscy odkryli fragmenty biblijnego zwoju z należącymi do Starego Testamenty księgami tzw. proroków mniejszych.
Israel finds new Dead Sea Scrolls, first such discovery in 60 years https://t.co/mYlgzdQQRR
— Haaretz.com (@haaretzcom) 16 marca 2021
Informacje tę podał dziennik "Haarec", dodając, że jest to pierwsze od ponad 60 lat znalezisko, które można zaliczyć do tzw. rękopisów z Qumran, zwanych inaczej zwojami znad Morza Martwego.
Wcześniej, w latach 1947-1956 w jedenastu jaskiniach w pobliżu miejscowości Qumran, niedaleko Morza Martwego znaleziono około 900 rękopisów, w tym 233 manuskrypty biblijne. Datuje się je na okres od III wieku p.n.e. do I wiek po Chrystusie. Są to często najwcześniejsze znane wersje wielu tekstów biblijnych, a także apokryfów, komentarzy i innych dzieł duchowych.
Nowo odkryty skarb to fragmenty zwoju zawierającego księgi tzw. proroków mniejszych, w tym Zachariasza i Nahuma. Spisano je w języku greckim. Być może jest to brakująca część zwoju z księgami proroków mniejszych odkrytego w tych okolicach w 1952 r.
W tej samej jaskini archeolodzy odkryli także prawdopodobnie najstarszy na świecie zachowany trzcinowy kosz - liczący 10,5 tys. lat - a także owinięte w koc zmumifikowane szczątki dziecka w wieku 6-12 lat. Żyło ona około 6 tys. lat temu. W porównaniu z nimi znalezione tam monety, groty strzał i włóczni, tkanina, sandały i grzebienie z czasów powstania Bar Kochby (133-135 r. po Chrystusie) wydają się prawie nowe.
Izraelscy archeolodzy metodycznie przeczesują Pustynię Judzką w poszukiwaniu skarbów podobnych do tych odnalezionych w latach 40. i 50. XX w.
Nowe znalezisko znajdowało się w tzw. Jaskini Grozy. Jej nazwa wzięła się stąd, że w latach 50. XX w. badacze znaleźli w niej szkielety 40 mężczyzn, kobiet i dzieci. Prawdopodobnie schronili się tam podczas powstania Bar Kochby. Wejście do jaskini znajduje się w skalnej ścianie, 80 metrów poniżej górnej krawędzi przepaści. Do groty można się było dostać tylko z trudem, spuszczając się na linie. Tymczasem na szczycie tego klifu znaleziono pozostałości obozowiska rzymskich legionistów. Naukowcy sugerują, że żołnierze, zamiast szturmować trudno dostępną jaskinię, po prostu poczekali, aż ukryci w niej wymrą z głodu i pragnienia.
Oto film ukazujący jaskinie na Pustyni Judzkiej i ukryte w nich skarby:
Syndicado TV
Zmiany te przynajmniej częściowo mogą być odwracalne, ale dopiero w dłuższym okresie.
Jako główną przyczynę tej poprawy wskazuje się zmniejszenie emisji przemysłowych.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.