Archeologiczna sensacja biblijna: Odkryto kolejny rękopis z Qumran!

W trudno dostępnej Jaskini Grozy na Pustyni Judzkiej archeolodzy izraelscy odkryli fragmenty biblijnego zwoju z należącymi do Starego Testamenty księgami tzw. proroków mniejszych.

Informacje tę podał dziennik "Haarec", dodając, że jest to pierwsze od ponad 60 lat znalezisko, które można zaliczyć do tzw. rękopisów z Qumran, zwanych inaczej zwojami znad Morza Martwego.

Wcześniej, w latach 1947-1956 w jedenastu jaskiniach w pobliżu miejscowości Qumran, niedaleko Morza Martwego znaleziono około 900 rękopisów, w tym 233 manuskrypty biblijne. Datuje się je na okres od III wieku p.n.e. do  I wiek po Chrystusie. Są to często najwcześniejsze znane wersje wielu tekstów biblijnych, a także apokryfów, komentarzy i innych dzieł duchowych.

Nowo odkryty skarb to fragmenty zwoju zawierającego księgi tzw. proroków mniejszych, w tym Zachariasza i Nahuma. Spisano je w języku greckim. Być może jest to brakująca część zwoju z księgami proroków mniejszych odkrytego w tych okolicach w 1952 r.

W tej samej jaskini archeolodzy odkryli także prawdopodobnie najstarszy na świecie zachowany trzcinowy kosz - liczący 10,5 tys. lat - a także owinięte w koc zmumifikowane szczątki dziecka w wieku 6-12 lat. Żyło ona około 6 tys. lat temu. W porównaniu z nimi znalezione tam monety, groty strzał i włóczni, tkanina, sandały i grzebienie z czasów powstania Bar Kochby (133-135 r. po Chrystusie) wydają się prawie nowe.

Izraelscy archeolodzy metodycznie przeczesują Pustynię Judzką w poszukiwaniu skarbów podobnych do tych odnalezionych w latach 40. i 50. XX w.

Nowe znalezisko znajdowało się w tzw. Jaskini Grozy. Jej nazwa wzięła się stąd, że  w latach 50. XX w. badacze znaleźli w niej szkielety 40 mężczyzn, kobiet i dzieci. Prawdopodobnie schronili się tam podczas powstania Bar Kochby. Wejście do jaskini znajduje się w skalnej ścianie, 80 metrów poniżej górnej krawędzi przepaści. Do groty można się było dostać tylko z trudem, spuszczając się na linie. Tymczasem na szczycie tego klifu znaleziono pozostałości obozowiska rzymskich legionistów. Naukowcy sugerują, że żołnierze, zamiast szturmować trudno dostępną jaskinię, po prostu poczekali, aż ukryci w niej wymrą z głodu i pragnienia.

Oto film ukazujący jaskinie na Pustyni Judzkiej i ukryte w nich skarby:

Syndicado TV Unearthed - The Caves Of Qumran

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama