Rzecznik rządu: W piątek rozporządzenie dotyczące wszystkich regulacji do 7 maja

W piątek ukaże się rozporządzenie, które będzie dotyczyć wszystkich regulacji obowiązujących do 7 maja, a w przyszłym tygodniu ukaże się rozporządzenie, które będzie regulowało wszystkie kwestie do końca maja - poinformował w piątek w TVP Info rzecznik rządu Piotr Müller.

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili w środę plan odmrażania gospodarki na cały maj, który przewiduje, że od 4 maja do działalności w reżimie sanitarnym powrócą galerie handlowe, sklepy budowlane i meblowe, od 8 maja będą mogły wznowić działalność hotele, a 15 maja – restauracje i kawiarnie, na razie tylko w ogródkach na świeżym powietrzu. Od połowy maja ma też zostać zniesiony nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Rzecznik rządu pytany o tę ostatnią zapowiedź, przypomniał, że będzie to uzależnione od aktualnego wskaźnika zakażeń.

Dodał przy tym, że harmonogram luzowania obostrzeń jest rozpisany na cały maj.

"Dzisiaj wyjdzie rozporządzenie, które dotyczy wszystkich regulacji do 7 maja, a w przyszłym tygodniu wyjdzie już rozporządzenie, które kompleksowo reguluje wszystkie kwestie do końca maja" - poinformował Müller.

Od 1 maja otwarte zostają obiekty sportowe na świeżym powietrzu (limit 50 osób) i kryte baseny i obiekty sportowe (50 proc. obłożenia).

Od 4 maja otwierane będą galerie sztuki, muzea, sklepy budowlane, galerie handlowe - wszystkie z limitem 1 osoby na 15 metrów kwadratowych. Ponadto w świątyniach obowiązywać będzie limit 1 osoby na 15 m kw. Powróci też nauka stacjonarna w szkołach dla klas 1-3.

Od 8 maja przywracana będzie działalność hoteli, z limitem 50 proc. obłożenia i bez otwartych stref spa.

Od 15 maja (warunkowo, przy wskaźniku zakażeń poniżej 15/100 tysięcy mieszkańców) znoszony będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu; obowiązek noszenia maseczek w budynkach pozostaje. Działalność będą mogły wznowić restauracje i kawiarnie w ogródkach zewnętrznych, otwierane zostaną teatry i kina (z limitem 50 proc. obłożenia), dozwolona będzie organizacja imprez okolicznościowych z limitem do 25 osób. Ponadto obiekty sportowe będą mogły przyjmować widzów (z limitem 25 proc. obłożenia) oraz powróci nauka w formie hybrydowej dla klas 4-8 szkół podstawowych i szkół średnich.

Natomiast od 29 maja restauracje i kawiarnie mogą przyjmować gości również wewnątrz (z limitem osób 50 proc. i dystansem między stolikami), wróci możliwość organizacji imprez okolicznościowych, komunii, wesel (z limitem 50 osób), wznowić działalność będą mogły kluby fitness i siłownie (z limitem 1 osoby na 15 m kw). Ponadto kina i teatry oraz obiekty sportowe będą mogły przyjmować widzów z limitem 50 proc. obłożenia, a szkoły podstawowe i ponadpodstawowe mogą działać stacjonarnie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, POLITYKA

Reklama

Reklama