Rogaty sprzed 100 mln lat

W Korei Południowej odkryto skamieniałość rogatego dinozaura sprzed ponad 100 mln lat. To pierwszy dinozaur tego typu zidentyfikowany w tym regionie - informują naukowcy za pośrednictwem serwisu internetowego "Science Daily".

Dinozaura nazwano Koreaceratops hwaseongensis. Na potrzeby odkrycia stworzono nowy rodzaj i gatunek. Zwierzę żyło we wczesnej kredzie, około 103 mln lat temu. Jest to pierwszy przedstawiciel ceratopsów na Półwyspie Koreańskim.

Ceratopsy zamieszkiwały w Ameryce Północnej i Azji. Ich cechą charakterystyczną były rogi i rogowe kryzy wokół karku. Stąd nazwa, która po grecku oznacza "rogate oblicza". Przedstawiciele ceratopsów różnili się znacznie rozmiarami - od gatunków ważących ok. 20 kg do osiągających pięć ton. Najbardziej znanym ceratopsem jest triceratops.

Naukowcy z Południowej Korei, Stanów Zjednoczonych i Japonii odkryli częściowy szkielet ceratopsa, który zawierał kręgi, kości biodrowe, kości kończyn przednich i niemal cały ogon.

"To cenne znalezisko - opisuje Michael J. Ryan z Cleveland Museum of Natural History. - Skamieniałości dinozaurów nie są zazwyczaj znajdowane w tym regionie. Częściej spotyka się jaja dinozaurów i odciski ich stóp".

Jak dodaje, to znalezisko jest szczególnie ważne, ponieważ wypełnia lukę 20 mln lat pomiędzy wyewoluowaniem tych dinozaurów w Azji, a ich pierwszym pojawieniem się w Ameryce.

Przedstawiciele nowego gatunku mierzyli około dwóch metrów długości. Byli, zatem relatywnie mali w porównaniu z późniejszymi ceratopsami. Jak opisują badacze, koreaceratops miał pysk podobny z wyglądu do papugi, z dziobem, który wskazywałby, że był zasadniczo roślinożercą.

Szpony na przednich kończynach świadczą, że poruszał się na dwóch nogach i to z dużą prędkością. Co ciekawe, dinozaur miał ogon uformowany w rodzaj płetwy, co może oznaczać, że był dobrym pływakiem. Być może na część jego diety składały się organizmy wodne.

Pełne wyniki badań opublikowano na łamach pisma "Naturwissenchaften".(PAP)

Rogaty sprzed 100 mln lat   AUTOR / CC 3.0 Ceratopsy

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama