Wulkan Cumbre Vieja w fazie największej erupcji

Aktywny od 19 września wulkan Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma wszedł w najbardziej eksplozywną fazę, podał we wtorek hiszpański Krajowy Instytut Geograficzny (ING), odnotowując, że wydostające się z krateru okruchy wulkaniczne wyrzucane są na odległość do 800 m.

Jak poinformował Itahiza Dominguez z Wydziału Sejsmologii ING, wejściu wulkanu w fazę największej erupcji towarzyszy zmiana tekstury lawy, która stała się bardziej kleista.

Według hiszpańskiego instytutu badawczego nasilona podczas ostatniej doby liczba wyrzucanych z krateru okruchów wulkanicznych oraz innych materiałów piroklastycznych zmieniła też wygląd krateru.

Od północy w rejonie Cumbre Vieja zarejestrowano też ponad 30 trzęsień ziemi, z których najsilniejsze wyniosło 3,9 stopni w skali Richtera.

W poniedziałek na La Palmie sejsmolodzy potwierdzili ponad 100 wstrząsów, zaznaczając, że ich rosnąca liczba ma związek ze wzrostem aktywności Cumbre Vieja.

Tymczasem portugalskie służby potwierdziły, że w niedzielę i poniedziałek zanotowano na atlantyckim archipelagu Azorów podwyższoną ilość dwutlenku siarki w powietrzu, związaną z nadejściem dymu wulkanicznego z La Palmy. We wtorek rano gazy i pyły emitowane przez Cumbre Vieja dotarły z kolei nad Karaiby.

Sky News Watch live: La Palma volcano eruption
«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama