Naukowcy z 38 instytucji naukowych wspólnie zsekwencjonowali genom poziomki. Artykuł z wynikami badań ukazał się na łamach "Nature Genetics".
Nad zsekwencjonowaniem genomu poziomki (Fragaria vesca) pracowało 74 naukowców z 38 instytucji naukowych.
Dzięki ich wysiłkowi poziomka dostała się do elitarnego klubu roślin, których genom udało się dotąd poznać. Są wśród nich ryż, winorośl czy soja.
Genom poziomki zawiera 240 mln par zasad i 35 tys. genów kodujących informacje. Dla porównania, genom człowieka zawiera trzy miliardy par zasad, ale tylko 23 tys. genów kodujących.
Jak podkreślają naukowcy, poziomka ma genom względnie krótki, nieskomplikowany i łatwy w manipulacji. Roślina może więc być wygodnym modelem do badania upraw, takich jak truskawki drzewa owocowe, w tym jabłonie, grusze, wiśnie i migdały. Wszystkie one, wraz z poziomką, należą do rodziny Rosaceae.
Naukowcy spodziewają się, że dzięki rozszyfrowaniu genomu poziomki łatwiej będzie uzyskać owoce o bogatszym aromacie, smaku czy właściwościach przeciwutleniających, a także odmiany odporniejsze na chłody czy choroby, dzięki czemu będą wymagały mniejszej ilości oprysków.
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.