Zsekwencjonowano genom poziomki

Naukowcy z 38 instytucji naukowych wspólnie zsekwencjonowali genom poziomki. Artykuł z wynikami badań ukazał się na łamach "Nature Genetics".

Nad zsekwencjonowaniem genomu poziomki (Fragaria vesca) pracowało 74 naukowców z 38 instytucji naukowych.

Dzięki ich wysiłkowi poziomka dostała się do elitarnego klubu roślin, których genom udało się dotąd poznać. Są wśród nich ryż, winorośl czy soja.

Genom poziomki zawiera 240 mln par zasad i 35 tys. genów kodujących informacje. Dla porównania, genom człowieka zawiera trzy miliardy par zasad, ale tylko 23 tys. genów kodujących.

Jak podkreślają naukowcy, poziomka ma genom względnie krótki, nieskomplikowany i łatwy w manipulacji. Roślina może więc być wygodnym modelem do badania upraw, takich jak truskawki drzewa owocowe, w tym jabłonie, grusze, wiśnie i migdały. Wszystkie one, wraz z poziomką, należą do rodziny Rosaceae.

Naukowcy spodziewają się, że dzięki rozszyfrowaniu genomu poziomki łatwiej będzie uzyskać owoce o bogatszym aromacie, smaku czy właściwościach przeciwutleniających, a także odmiany odporniejsze na chłody czy choroby, dzięki czemu będą wymagały mniejszej ilości oprysków.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.