Włochy: Jednakowy wzrost niezaszczepionych na reanimacji i spadek liczby zaszczepionych

We Włoszech w ciągu dwóch ostatnich tygodni o 32 procent wzrosła liczba osób niezaszczepionych na intensywnej terapii i jednocześnie o tyle samo spadła wśród zaszczepionych chorych. To nowy obraz sytuacji w czwartej fali pandemii w kraju o wysokim wskaźniku wyszczepienia ludności.

W raporcie krajowej federacji placówek medycznych i szpitalnych (Fiaso) zaznaczono, że żaden z ciężko chorych na Covid-19 nie został zaszczepiony w ciągu ostatnich czterech miesięcy, co potwierdza, że skuteczność szczepionek obniża się od piątego miesiąca po otrzymaniu preparatu. Takie są wnioski z analizy sytuacji w 16 włoskich szpitalach.

Ponadto odnotowano, że trzy czwarte obecnie leczonych na reanimacji osób zaszczepionych to te dotknięte ciężkimi chorobami współistniejącymi, a ich średni wiek wynosi 69 lat.

Inny obraz, jak zaznaczono, dotyczy niezaszczepionych pacjentów w szpitalach. Osoby, które nie przyjęły ani jednej dawki szczepionki i trafiły na intensywną terapię, są młodsze. Ich średni wiek to 62 lata, a w 42 proc. przypadków nie mają żadnych innych chorób.

"Utrwalający się trend wzrostu hospitalizacji pacjentów niezaszczepionych na intensywnej terapii i jednoczesny spadek liczby zaszczepionych w ciężkim stanie to dalsze potwierdzenie skuteczności szczepień w zapobieganiu poważnym formom Covid-19" - oświadczył prezes federacji Giovanni Migliore.

We Włoszech po dwóch dawkach szczepionki jest 85 procent ludności powyżej 12 lat. Trwają masowe szczepienia trzecią dawką.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama