Prof. Pławski: Testów w kierunku zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce wykonuje się skandalicznie mało

W Polsce wykonuje się skandalicznie mało testów w kierunku zakażeń SARS-CoV-2 - powiedział PAP kierownik Innowacyjnego Centrum Medycznego w Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu prof. Andrzej Pławski.

W ostatnich dniach Centrum poinformowało, że w Wielkopolsce rośnie częstość zakażeń wariantem omikron. Podano, że zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w tym wariancie w Wielkopolsce wynosiły 10 stycznia około 63 proc. - dziesięciokrotnie więcej niż dwa tygodnie wcześniej.

Prof. Pławski podkreślił, że Polska jest krajem, w którym wykonuje się "skandalicznie mało testów w kierunku zakażeń SARS-CoV-2".

"Polska plasuje się w samej końcówce krajów europejskich w tym zakresie. Mniej badań oznacza, że wykazujemy też mniej pozytywnych testów. Rażąco zmienia to rzeczywisty obraz pandemii. Liczba testów zapewne będzie jeszcze niższa po wprowadzeniu od 1 stycznia obniżonej stawki dla laboratoriów za wykonywanie tej usługi ze skierowań NFZ" - powiedział.

W ostatnich dniach grudnia ub. roku w Innowacyjnym Centrum Medycznym IGC PAN przebadano 96 pozytywnych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w próbkach pobranych od 23 do 25 grudnia 2021 roku. Odsetek zakażeń wersją omikron wynosił 6 proc. 10 stycznia przebadano 111 kolejnych pozytywnych próbek z rozpoznanym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 i w grupie tej stwierdzono 70 przypadków zakażenia tym wariantem.

Tymczasem pod koniec ubiegłego tygodnia resort zdrowia informował, że w wyniku sekwencjonowania w Polsce wykrytych zostało 328 przypadków wirusa w wersji omikron.

Prof. Andrzej Pławski powiedział PAP, że różnica w wynikach podawanych przez resort zdrowia i wyliczanych przez Innowacyjne Centrum Medyczne może zależeć od tego, z jakiego dnia pochodzą dane przekazywane przez ministerstwo.

"Jeśli przyjrzymy się danym, z jakich korzysta Ministerstwo Zdrowia, to ich źródłem może być baza GISAID, gdzie umieszcza się wyniki sekwencjonowań. 10 stycznia, gdy w Innowacyjnym Centrum Medycznym po raz drugi zbadano częstość występowania wariantu omikron w Wielkopolsce, ministerstwo dysponowało danymi o próbkach zebranych w połowie grudnia. Wtedy najnowsze dane o sekwencji pochodziły z próbki pobranej 23 grudnia. Była to najświeższa próbka z Wielkopolski umieszczona w bazie GISAID" - wyjaśnił.

We wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał, że w kraju zanotowano ponad 19,6 tys. nowych zakażeń koronawirusem, w tym 709 omikronem.

Instytut Genetyki Człowieka PAN w kwietniu 2020 r. otworzył laboratorium COVID-19. W czerwcu 2021 r. laboratorium stało się częścią Innowacyjnego Centrum Medycznego. Do tej pory laboratorium przebadało ponad 85 tys. pacjentów. Wykonuje testy RT-PCR, wykrywające obecność wirusa SARS-CoV-2 i testy antygenowe. Ma uprawnienia podmiotu leczniczego i wpisane jest na listę laboratoriów COVID-19 Ministerstwa Zdrowia.

W laboratorium opracowano test RT-PCR na COVID-19 i wprowadzono do diagnostyki pierwszy w Polsce test różnicujący COVID-19 i grypę. Oprócz wykonywanych testów diagnostycznych w laboratorium analizowana jest budowa i zmienność genomów SARS-CoV-2, a wyniki wprowadzane są do ogólnoświatowych baz danych.

We wrześniu Innowacyjne Centrum Medyczne wprowadziło pierwszy w Polsce test do oceny komórkowej odpowiedzi immunologicznej przeciwko SARS-CoV-2 i badanie ilościowe przeciwciał IgG w krwi. Uruchomiona została również pracownia sekwencjonowania genomowego.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama