Wyobraź sobie, że wychodzisz z domu, idziesz do garażu, wsiadasz do samochodu i jedziesz na najbliższe, choćby niewielkie lotnisko. Tam w ciągu niespełna minuty twoje auto przeistacza się w samolot i po chwili szybujesz już nad drogowymi korkami.
east news/Unimedia Images, Inc./gn
Transition to latający samochód. W tym roku wejdzie on do seryjnej produkcji
Ile to kosztuje?
Tu dobre wieści kończą się. Cena Transition wynosić będzie 200–250 tys. dolarów. W porównaniu do cen małych samolotów to sporo, ale to i tak mniej niż kosztują popularne małe helikoptery, które – z racji swej elastyczności, czyli możliwości lądowania poza lotniskami – są chyba pod względem walorów użytkowych bardziej porównywalne do latających samochodów. Poruszać się nimi będą mogły tylko osoby posiadające i prawo jazdy, i odpowiednią licencję lotniczą. W USA Transition mieści się w kategorii lekkich samolotów sportowych (LSA). Praktyczna nauka latania na takiej maszynie trwa tam zaledwie 20 godzin. Szanse na upowszechnienie się tej konstrukcji nie są jednak wielkie. Jak mówi Bartosz Głowacki z redakcji „Skrzydlatej Polski”, coś, co będzie dobrze latać, nie będzie dobrym samochodem. A dobry samochód nie będzie z kolei dobrze latać. To m.in. kwestia zawieszenia, które w aucie musi być solidne, a więc dość ciężkie, podczas gdy samolot powinien być jak najlżejszy.
Producent zachwala jednak swój towar, podkreślając, że jest on stosunkowo tani w utrzymaniu, bo do jego posiadania wystarczy zwykły, niewielki garaż. Nie trzeba więc płacić ani za lotniczy hangar, ani za holowanie maszyny po drogach. Ponadto, gdy pogoda się zepsuje, pilot może wylądować, pojechać dalej drogą, a kiedy pogoda się poprawi, może znów wystartować do lotu. Największą frajdę może jednak sprawić oglądanie z wysoka aut grzęznących w korkach. Firma Terrafugia mogłaby więc sparafrazować popularną reklamę i zbudować taki oto slogan: „Litr benzyny – półtora dolara, latający samochód – 200 tys. dolarów, zobaczyć korki z góry – bezcenne!”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.