Rój mikrorobotów może oczyszczać medyczne urządzenia wewnątrz ciała

Brytyjski zespół stworzył mikroroboty, które sterowane magnetycznie potrafią oczyszczać zatykające się tzw. przetoki, tworzone do usuwania płynów w różnych częściach ciała. Roboty mają być potem naturalnie wydalane.

Badacze z University of Essex opracowali mikroroboty do przetykania przetok. Przetoki to dosyć powszechnie stosowane implanty do odprowadzania płynów z różnych części ciała. Niestety, czasami zatykają się naturalnymi osadami, co powoduje konieczność przeprowadzenia kolejnej operacji.

Brytyjski zespół opracował potencjalnie lepsze rozwiązanie. Na łamach pisma "IEEE Transactions on Biomedical Engineering" (https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/9835035) opisał mikroroboty, które w liczbie kilkuset można łatwo wprowadzić do przetoki i sterować silnym magnesem z zewnątrz.

"Kiedy magnetyczne roboty zostaną wstrzyknięte do przetoki, można je przesuwać wzdłuż niej, z pomocą pola magnetycznego generowanego przez potężny magnes umieszczony na powierzchni ciała. Taki rój przesuwających się mikrorobotów może usuwać osadzający się w przetoce materiał" - wyjaśnia autor wynalazku, dr Ali Hoshiar. "Nieinwazyjna natura tej metody to znacząca zaleta w odniesieniu do istniejących już sposobów, ponieważ potencjalnie może wyeliminować konieczność kolejnych zabiegów chirurgicznych i ryzyko związanych z nimi infekcji. W ten sposób przyspieszy dochodzenie do zdrowia" - dodaje badacz.

Każdy z robotów jest cieńszy od ludzkiego włosa. Kiedy już wykonają swoje zadanie, mogą zostać skierowane np. do żołądka lub jakiegoś płynu fizjologicznego, skąd zostaną w naturalny sposób wydalone. Ze względu na wysoką biozgodność nie są toksyczne dla organizmu.

Po udanych już testach laboratoryjnych, w dalszych etapach naukowcy zamierzają rozpocząć testy kliniczne. Rozważają też inne zastosowania swojego wynalazku.

Marek Matacz

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama