Dzięki procesom biologicznym cegły mogą "urosnąć" na bazie kruszywa z recyklingu materiałów budowlanych - udowodnił Adrian Simone, student inżynierii z kanadyjskiego Uniwersytetu Waterloo.
Cegły z "upraw" w przygotowanych formach, jak wykazały testy, są tak samo wytrzymałe, jak zwykłe cegły. Proces ich produkcji z udziałem bakterii nie powoduje emisji dwutlenku węgla, co obecnie jest jednym z największych wyzwań dla branży budowlanej - podkreślił w swoim komunikacie Uniwersytet Waterloo. "Rozwiązanie pojawiło się podczas badań nad samonaprawiającym się cementem, podczas użycia mikroorganizmów do zapełniania szczelin w popękanym betonie" - wyjaśnił cytowany przez swoją uczelnię Simone. "Istnieje proces biologiczny, podczas którego niektóre bakterie, jeśli dane są właściwe warunki, mogą wytwarzać kamień z łatwo dostęnych minerałów. Bakterie są zmieszane z kruszywem (z recyklingowanych materiałów budowlanych - PAP) i nasączane zawiesiną wodną z odpowiednimi minerałami" - tak opisał Simone proces powstawania nowego materiału budowlanego, który ma takie właściwości, jak klasyczna cegła, ale jest od niej tańszy i z oszczędza energię.
Simone dodał, że pomysł pojawił się podczas praktyk studenckich, gdy pracował razem z grupą pracowników kładących asfalt i zaobserwował, jak warunki pracy wpływają na zdrowie człowieka. Zaczął wówczas poszukiwać rozwiązań i tą drogą doszedł do eksperymentów nad "rosnącą" cegłą, ponieważ - jak wskazał w wypowiedziach dla kanadyjskich mediów, również tradycyjna produkcja cegły wiąże się z podobnym ryzykiem oparzeń, jak kładzenie asfaltu.
Cegły mogą "rosnąć" na placu budowy, tak jak niezbędne bakterie, które potrzebują jedynie odpowiednich zbiorników fermentacyjnych, bez konieczności utrzymywania sterylnych warunków - wyjaśniała w wypowiedzi dla publicznego nadawcy CBC Rania Al-Sheikhly, która jest studentką kierunku biznesu, przedsiębiorczości i technologii na Uniwersytecie Waterloo
Simone razem z Al-Sheikhly stworzyli własny startup MicroBuild Masonry i obecnie startują w konkursie wynalazczości dla studentów, którego 20 międzynarodowych finalistów będzie ogłoszonych w październiku br. Do konkursu James Dyson Award zgłoszono 1700 pomysłów.
Według szacunków ekspertów, sektor budowlany odpowiada za 23 proc. światowych emisji dwutlenku węgla.
Z Toronto Anna Lach
Zmiany te przynajmniej częściowo mogą być odwracalne, ale dopiero w dłuższym okresie.
Jako główną przyczynę tej poprawy wskazuje się zmniejszenie emisji przemysłowych.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.