Dinozaury-odkurzacze?

Od dawna naukowcy zastanawiali się, jak olbrzymie roślinożerne dinozaury, zwane zauropodami, radziły sobie ze swoimi długimi szyjami. Okazuje się, że ich szyje funkcjonowały niczym rura odkurzacza - informuje serwis Discovery.

Roślinożerny brachiozaur należący do zauropodów miał szyję dochodzącą do dziewięciu metrów długości. Paleobiolodzy od dawna zastanawiali się, jak zwierzę radziło sobie z taką długą szyją. Czy nosiło ją pionowo, jak żyrafa, czy może raczej poziomo.

Roger Seymour z Uniwersytetu w Adelajdzie w Australii jest zwolennikiem tej drugiej teorii. Jego zdaniem można sobie wyobrazić, że sposób żerowania takiego dinozaura przypominał odkurzanie za pomocą ciężkiego odkurzacza. Odkurzacz stoi w miejscu, a rurą zbiera się śmieci wokół.

Brachiozaur miał ogromne cielsko, ważące ponad 50 ton, o długości równej trzem autobusom. Jego każdy ruch wiązał się z dużym wydatkiem energetycznym. A zatem taka strategia żerowania, podczas której dinozaur tych ruchów wykonywał jak najmniej, była optymalna.

Zdaniem badacza, brachiozaury nie mogły nosić swoich szyj pionowo, ponieważ wówczas nie dochodziłaby krew do ich mózgów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja