Dlaczego nasi przodkowie się wyprostowali?

Prehistoryczne małpy człekokształtne mogły wykształcić w toku ewolucji pozycję wyprostowaną jako przystosowanie związane z sięganiem po liście - dowodzą naukowcy na łamach tygodnika "Science".

Dawno temu antropolodzy uznali, że nasi prehistoryczni przodkowie wykształcili w toku ewolucji postawę wyprostowaną jako przystosowanie związane z sięganiem w lesie po owoce. Najnowsze badania przeczą tej tezie. Zdaniem naukowców z University of Michigan (USA) i zespołu ta przemiana odbyła się na otwartych obszarach, rzadko porośniętych drzewami, a wiązała się raczej z sięganiem po liście.

Wyniki badań rzucają nowe światło na początki małp człekokształtnych, a zarazem dowodzą, że krajobraz poprzetykanej drzewami równiny trawiastej pojawił się dużo wcześniej - 21 mln lat temu, nie zaś 7-10 mln lat temu.

Przedmiotem badań były skamieniałości prehistorycznej małpy człekokształtnej o nazwie Morotopithecus, która żyła 21 mln lat temu na obszarze z rzadka porośniętym drzewami. Zdaniem naukowców Morotopithecus żywił się liśćmi, które zrywał z wysokich koron drzew. Dodatkową wskazówką dla naukowców były zęby trzonowe Morotopithecusa, przystosowane do ścierania włóknistych pokarmów, takich jak liście.

Więcej informacji w artykułach źródłowych (https://www.science.org/doi/10.1126/science.abq2835 oraz https://www.science.org/doi/10.1126/science.abq2834).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg