Nawet po kilkanaście liczących od 60 do 150 kluczy żurawi dziennie przelatuje nad Przełęczą Dukielską w Beskidzie Niskim na Podkarpaciu - poinformował ornitolog Marian Stój.
"W sobotę kolejne klucze powracających z zimowania żurawi pojawiały się co dwadzieścia, trzydzieści minut. Wzmożony ruch zaczął się w ostatnich dniach. Ptaki wracają wraz płynącym nad nasz kraj frontem ciepłym" - powiedział Stój.
Jego zdaniem, "masowe przeloty żurawi zapowiadają ciepłe i słoneczne dni". Pierwsze klucze żurawi nad Podkarpaciem pojawiły się na początku trzeciej dekady marca. Potem ich przyloty wstrzymały chłodne, a nawet mroźne dni - tłumaczył ornitolog.
Natomiast na Podkarpaciu już przebywają jaskółki dymówki, które z Afryki wracają na przełomie pierwszej i drugiej dekady kwietnia. W naszym kraju żyją trzy gatunki jaskółek. Oprócz dymówek są to brzegówki i oknówki.
Brzegówki gnieżdżą się w norach i urwiskach, a oknówki gniazda zakładają na zewnątrz budynków. Granatowo-czarno białe o rdzawej gardzieli jaskółki dymówki gniazdują wewnątrz budynków.
Badacze wykorzystali dane z ponad 10 lat obserwacji pojawiających się na planecie zórz.
Mają posiadać cechy prehistorycznego, wymarłego ponad 10 tysięcy lat temu gatunku, wilka strasznego.
Pozwala przewidzieć zwiększone ryzyko śmiertelności i incydentów sercowo-naczyniowych.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.