Bardzo późna ekshumacja

Znakomicie zachowany pochówek trójki neandertalczyków sprzed 50 tys. lat odnaleziono w jaskini Sima de las Palomas w Hiszpanii - informuje serwis Discovery.

Pochówek zawierał częściowe szkielety kobiety, dziecka i przypuszczalnie mężczyzny. Znajdowały się one w charakterystycznej pozycji na boku z dłońmi pod głową. W pobliżu leżały nadpalone łapy pantery - być może własność zmarłych, a może element rytuału grzebalnego. Zwłoki były zasypane kamieniami.

"Nie wiemy, czy byli ze sobą spokrewnieni" - opisuje szef badań, Michael Walker z Uniwersytetu w Murcii. Jak dodaje, DNA uległo denaturacji, a zatem nie można ustalić ich pokrewieństwa.

Zdaniem archeologów był to tzw. intencjonalny pochówek. O intencjonalnym pochówku mówimy wtedy, gdy zwłoki pochowane zostają w specjalnym miejscu (np. specjalnie przygotowanym, zabezpieczonym przed zwierzętami) oraz w specjalny sposób (ułożone w charakterystyczny sposób, zaopatrzone w dary grobowe).

Możemy się domyślać, że intencjonalnym pochówkom towarzyszy jakiś rodzaj wierzeń czy rytuałów związanych ze śmiercią, a może nawet wiara w życie pozagrobowe.

Jak podkreślają badacze, pochówek z Sima de las Palomas w Murcii jest najstarszym tego typu w śródziemnomorskim obszarze Europy.

Pochówki neandertalczyków odnajdowano już wcześniej, m.in. sprzed 60 tys. lat w jaskini Shanidar, leżącej na terenie Iraku, z tego samego okresu w jaskini Kebara w Izraelu czy sprzed około 100 tys. lat w Europie - w jaskini La Quina we Francji i Krapina w Chorwacji.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama