Czyje to morze (południowochińskie)?

Chiny i Wietnam zobowiązały się do rozwiązania na drodze pokojowych negocjacji sporu terytorialnego na Morzu Południowochińskim - podała w niedzielę chińska agencja państwowa Xinhua. Tego dnia w Hanoi ok. stu osób protestowało przeciwko działaniom Pekinu.

Jak podała agencja Xinhua, powołując się na chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, oba kraje zgodziły się na "pokojowe rozwiązanie sporu na drodze negocjacji i przyjacielskich konsultacji".

Deklaracje takie podały podczas sobotniego spotkania chińskiego doradcy rządowego Dai Bingguo z wietnamskim wiceministrem spraw zagranicznych Ho Xuan Son.

W niedzielę w stolicy Wietnamu, Hanoi, ok. stu osób protestowało przeciwko wkraczaniu Chin na wietnamskie wody. "Chiny muszą zakończyć inwazję" - wykrzykiwali uczestnicy demonstracji.

Protesty są niezwykle rzadkie w komunistycznym Wietnamie i zazwyczaj są szybko rozpędzane przez siły bezpieczeństwa. Jednak od miesiąca, w każdą niedzielę, władze pozwalają na przeprowadzanie demonstracji przeciwko działaniom Pekinu na Morzu Południowochińskim.

Hanoi i Pekin starły się w zeszłym miesiącu z powodu dwóch incydentów z udziałem wietnamskich jednostek poszukujących złóż gazu i ropy na wodach, do których prawa roszczą sobie obie strony. Wietnam twierdzi, że chiński statek przeciął kable podłączone do statków, a Chiny oskarżają Wietnam o nielegalne wejście na ich wody terytorialne i narażanie na niebezpieczeństwo życia chińskich rybaków.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.