W tym komentarzu nie będzie żadnych zaskakujących informacji. Niczego o czym byśmy nie wiedzieli. Ale czasami dobrze przypomnieć, że jest z czego się cieszyć.
Polska jest jednym z najbardziej bezpiecznych energetycznie krajów świata. To fakt. Mamy bardzo dużo węgla. Na południu Polski są największe jego złoża w Europie. Dzięki temu od kilkudziesięciu lat produkujemy prawie całą energię elektryczną. Nie wiem jak Polska rozwijałaby się, gdyby energię albo surowce do jej produkcji trzeba było sprowadzać z zagranicy. Wiem, że sytuacja w której mamy surowiec u siebie, jest bardziej niż komfortowa.
Mamy też całkiem sporo gazu. Właśnie dzisiaj pojawiła się informacja, że w okolicach Kutna znaleziono ogromne złoże gazu. Jego wielkość jest ostrożnie szacowana na 100 mld metrów sześciennych. Dla porównania: Polska rocznie zużywa 15 mld metrów sześciennych gazu rocznie. 5 mld kupujemy od Rosjan, 5 mld kupujemy od innych, choć dalej jest to gaz rosyjski, a kolejne 5 mld wydobywamy sami. Niewiele krajów na świecie 35 proc. swojego zapotrzebowania na gaz pokrywa z własnych złóż. Ten procent mógłby być jeszcze wyższy. W przyszłości (liczonej w kilkunastu latach) być może całe swoje zapotrzebowanie będziemy pokrywali z własnych złóż. O ile uda się wydobyć gaz z pokładów łupków. Mamy - i tutaj znowu powód do zadowolenia - największe złoża gazu łupkowego w Europie.
Z tradycyjnie rozumianych paliw pozostała tylko ropa naftowa. W Polsce w tradycyjnych złożach jest jej niewiele, ale ropę - gdybyśmy tylko chcieli - można produkować z węgla. Coraz częściej mówi się także o produkcji paliw płynnych że śmieci. Właśnie dzisiaj otwarto pierwszą tego typu instalację w Polsce.
Jesteśmy przyzwyczajeni do narzekania. Pisałem nieraz o tym, że narzekanie przysłania nam krytyczny ogląd problemu. Zamiast narzekać, ciągle narzekać, powinniśmy z uniesionym czołem twardo kalkulować. Czy nasze bogactwa naturalne są optymalnie wykorzystywane? Mam co do tego spore wątpliwości, ale to nie zmienia faktu, że gdyby wszystko dokładnie podliczyć, 75 proc całej energii produkowanej w kraju (światło, ciepło, samochody…) powstaje w oparciu o surowce, które mamy u siebie. W lepszej od nas sytuacji (w Europie) są tylko Duńczycy i Czesi. Nasze uzależnienie energetyczne wynosi 25 proc. Duńczyków i Czechów około 24 proc. Najbardziej uzależnionymi krajami w Europie są Włochy (w 85,3 proc.), Irlandia (w 88,3 proc.) i Portugalia (w 82 proc.). Średnia Europejska wynosi 53,1 proc. Myślę, że mamy powody, by czuć się szczęściarzami.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.