Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła konkurs na opracowanie systemów do pozyskiwania zasobów z księżycowego regolitu. Inicjatywa jest otwarta dla różnych uczestników - od studentów, po startupy. Propozycje można zgłaszać do 20 lutego 2025 r.
Zadaniem uczestników konkursu Space Resources Challenge jest zaprojektowanie i skonstruowanie systemu typu ISRU (in-situ resource utilisation). Takie urządzenia pozwalają na uzyskiwanie różnych zasobów z miejscowych złóż. W tym przypadku chodzi o wydobywanie z księżycowego regolitu takich zasobów, jak tlen, krzem, żelazo, aluminium czy woda.
"Konkursy takie jak Space Resources Challenge pobudzają kreatywność i innowacyjność, dając szansę mniejszym graczom na wniesienie wkładu w rozwiązanie kluczowych problemów eksploracji kosmosu. Jednocząca rola ESA w takich inicjatywach sprzyja współpracy ponad granicami w Europie, łącząc małe i średnie przedsiębiorstwa, instytucje badawcze i liderów przemysłu, a także zapewnia Europie konkurencyjność w globalnym sektorze kosmicznym" - podkreślił Daniel Neuenschwander, dyrektor Human and Robotic Exploration w ESA.
Jak przypomina agencja, do pierwszej edycji Space Resources Challenge, zorganizowanej kilka lat temu, zaproszono europejski przemysł i instytucje badawcze, które miały za zadanie opracowanie innowacyjnych metod poszukiwania zasobów księżycowych. To pierwszy krok dla rozwoju każdej działalności typu ISRU. Trzynaście zespołów wzięło udział w pierwszym teście terenowym w Holandii, a pięciu finalistów - w drugim teście w Luksemburgu. Zwycięska grupa zdobyła kontrakt rozwojowy z ESA o wartości 500 tys. euro.
Druga edycja Space Resources Challenge koncentruje się na zbieraniu i przetwarzaniu regolitu księżycowego. Uczestnicy będą musieli zaprojektować i obsługiwać systemy robotyczne zdolne do zbierania i sortowania materiału symulującego regolit oraz zorganizować wydobycie ilości tlenu odpowiedniej dla załogi astronautów na Księżycu.
Konkurs odbędzie się w LUNA - nowo otwartym, zaawansowanym obiekcie w European Astronaut Centre w Kolonii.
Na złożenie propozycji zespoły mają czas do 20 lutego 2025 roku. Wybrane grupy zostaną zaproszone na test terenowy w LUNA, który ma się odbyć w październiku.
ESA zapowiada już kolejne edycje Space Resources Challenge, które mają być organizowane co trzy lata.
Oprócz ESA w inicjatywę zaangażowana jest Luksemburska Agencja Kosmiczna. (PAP)
Marek Matacz
mat/ zan/
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.