Wisła czeka na łososia

Ekolodzy z międzynarodowej organizacji WWF szukają okazów łososi z Wisły sprzed 50 lat. Chcą zdobyć materiał genetyczny potrzebny do odtworzenia tej populacji, pisze "Dziennik Polski".

W pierwszej połowie ub. wieku łososie były rybami powszechnie występującymi w polskich rzekach. Ich populacja całkowicie wyginęła na skutek regulacji rzek, zanieczyszczeń i budowy stopni wodnych. Ostatni potwierdzony połów odnotowano w 1952 r. w Skawie.

Od 2006 r. naukowcy prowadzą akcję przywracania tego gatunku do rzek południowej Polski. Na razie się to nie udaje. Badacze chcą więc dokładnie poznać geny ryby, która tu mieszkała. Pozwoli to znaleźć odmianę, która jest najbardziej podobna pod względem genetycznym.

Do badań nie jest potrzebna cała ryba, wystarczy jej fragment: głowa, łuski, płetwy, kości.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.