Noble za rozszerzanie wszechświata

Nobel z fizyki został przyznany Saulowi Perlmutterowi, Brianowi P. Schmidtowi i Adamowi G. Riessowi. Trzech badaczy otrzymało nagrodę za odkrycie że szybkość rozszerzania się wszechświata wzrasta. Te badania były możliwe dzięki obserwacjom wybuchających gwiazd zwanych supernowa.

To że wszechświat się rozszerza, wiedziano od czasów obserwacji galaktyk jakie na początku XX wieku prowadził Edwin Hubble. Zaobserwował on, że wszechświat nie jest stacjonarny tylko się rozszerza. Tegoroczni laureaci  obserwując supernowe typu Ia odkryli, że tempo tego rozszerzania zwiększa się. Na razie nie wiadomo jaka siła jest odpowiedzialna za tą coraz bardziej gwałtowną ekspansję. Naukowcy podejrzewają, że ma to związek z tzw. ciemną energią, która może stanowić aż 75 proc. masy całego wszechświata.

Nagroda Nobla to prestiż, dyplom oraz 10 milionów koron szwedzkich, czyli ponad milion euro. Cała kwota zostanie podzielona na trzy równe części.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FIZYKA , NOBEL

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.