Czy to miejsce narodzin życia na Ziemi?

Wulkany błotne w południowo-zachodniej Grenlandii spełniają wszystkie niezbędne kryteria jako miejsce narodzin życia na Ziemi przed miliardami lat - informują naukowcy na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Wulkany błotne powstają w wyniku wydobywania się na powierzchnię mieszaniny wody, piasku i iłu.

Prawie cztery miliardy lat temu wulkany w Isua w południowo-zachodniej Grenlandii wyrzucały z siebie związki chemiczne niezbędne dla powstania pierwszych biomolekuł. Tworzyły też doskonałe środowisko dla narodzin życia na Ziemi - uważa międzynarodowy zespół naukowców .

To pierwszy taki przypadek, kiedy zidentyfikowano miejsce sprzed 3.8 mld lat, spełniające wszelkie niezbędne wymogi dla wyłonienia się życia.

Ważną rolę mógł tu odgrywać serpentyn. Powstaje on, gdy woda morska przenika do górnej warstwy płaszcza Ziemi na głębokość do 200 m. Zdaniem naukowców, to ten minerał, znajdowany w ścianach źródeł geotermalnych, mógł mieć udział w powstawaniu biomolekuł.

Źródła geotermalne, ulokowane m.in. na dnie oceanów, wydzielają duże ilości wodoru, metanu i amoniaku. Wydają się przez to dobrym środowiskiem dla narodzin życia. Niestety, często tworzą środowisko silnie zakwaszone, co uniemożliwia stabilne trwanie aminokwasów.

Taką stabilność aminokwasy mogą osiągnąć w środowisku, w którym występuje serpentyn. Co więcej, w sąsiedztwie serpentynu występuje również fosfor, kolejny pierwiastek ważny dla zaistnienia życia.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.