Wszystkie procedury, które są standardem dla WHO i które ona rekomenduje, mamy wdrożone - poinformował PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. W czwartek Światowa Organizacja Zdrowia w związku z koronawirusem ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego.
WHO ogłosiła, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. W związku z tym zaleca wszystkim państwom, by podejmowały działania powstrzymujące rozprzestrzenianie się wirusa 2019-nCoV. Chodzi m.in. o monitorowanie sytuacji, wczesne wykrywanie przypadków zakażenia i identyfikowanie osób, które mogły mieć kontakt z zainfekowaną osobą.
Rzecznik MZ podkreślił, że Polska w pełni realizuje zalecenia WHO. "Dla nas ten komunikat nic nie zmienia, bo wszystkie procedury, które są standardem dla WHO i które WHO rekomenduje, my już mamy wdrożone, one u nas już działają. My ten komunikat traktujemy jako wzmocnienie przekazu, jak ważny jest temat koronawirusa i jak ważna jest współpraca międzynarodowa" - poinformował Andrusiewicz.
Dodał, że w komunikacie zalecono współpracę państw w zakresie zwalczania koronawirusa. "To się już dzieje w Unii Europejskiej. Traktujemy ten komunikat także jako wskazanie konieczności pomocy państwom biedniejszym, wsparcia ich radą ekspercką i to też Unia Europejska realizuje. Dodatkowo chodzi o wzmacnianie przekazu i budowanie świadomości obywateli o tym, czym jest koronawirus i jak się przed nim ustrzec. Czyli posługiwanie się faktami, a nie jakimiś półprawdami" - zaznaczył.
Na pytanie, czy komunikat WHO oznacza, że sytuacja związana z koronawirusem jest poważna, odpowiedział, że nie. "Zresztą, tak jak mówił dyrektor generalny WHO, to nie jest żadne ekstraordynaryjne wskazanie postępowania, tylko wzmocnienie przekazu, że mamy działać i budować świadomość ludzi, bo to jest ważne" - powiedział.
W komunikacie Światowa Organizacja Zdrowia przypomina wszystkim krajom, że mają obowiązek dzielenia się z nią informacjami o nowym wirusie i wzywa do współpracy międzynarodowej. Zobowiązuje też wszystkie państwa do zwiększania wiedzy o wirusie i wywoływanej przez niego chorobie, a także do prowadzenia badań. Wzywa też do wsparcia państw o niższych dochodach w radzeniu sobie z koronawirusem.
Jednocześnie na podstawie obecnie dostępnych informacji WHO nie rekomenduje wprowadzania ograniczeń w podróży i w handlu.
Epidemia koronawirusa wybuchła w grudniu 2019 r. w Wuhanie w środkowych Chinach. Wirus, który wywołuje zapalenie płuc, przedostał się też do kilkunastu krajów świata. (PAP)
Autor: Karolina Mózgowiec
kmz/ joz/
Zmiany te przynajmniej częściowo mogą być odwracalne, ale dopiero w dłuższym okresie.
Jako główną przyczynę tej poprawy wskazuje się zmniejszenie emisji przemysłowych.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.