W czwartek na świecie obchodzony jest Dzień Serca, tym razem pod hasłem "Twój Świat, Twój Dom, Twoje Serce". Przy tej okazji Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK) zachęca do profilaktyki, m.in. zerwania z nałogami, aktywności i zmiany diety.
Szacuje się, że co roku z powodu zawałów i chorób serca umiera 1,7 mln Polaków. Tymczasem aż 80 procentom zgonów można zapobiec - twierdzą kardiolodzy. Skuteczna bywa przy tym zmiana stylu życia, wczesne wykrywanie czynników zagrożenia i edukowanie społeczeństwa.
Centralne obchody Dnia Serca w Polsce odbyły się w ostatnią niedzielę września w Sopocie. O tym, jak ważny dla serca jest zdrowy tryb życia, przekonywali tam artyści, sportowcy i dziennikarze. Do aktywności fizycznej namawiali m.in. Sylwia Gruchała, Iwona Guzowska i Dariusz Michalczewski. Natomiast Katarzyna Skrzynecka, Olga Bończyk, Joanna Kurowska i inni aktorzy zachęcali do regularnych badań, zmiany diety i rzucenia palenia.
Z bezpłatnych badań, konsultacji medycznych i dietetycznych, porad lekarzy kardiologów skorzystało ponad 12 tysięcy osób - poinformowali PAP organizatorzy imprezy. Prawie pięć tysięcy skorzystało z bezpłatnego pomiaru ciśnienia. Niektóre osoby kierowano na EKG i echo serca. U ponad pięciuset zbadano poziom cholesterolu. U około 30 proc. lekarze stwierdzili zbyt wysoki poziom złego cholesterolu i kierowali na dodatkowe konsultacje, m.in. z dietetykami. Wiele z osób badających ciśnienie i poziom cholesterolu robiło to po raz pierwszy w życiu.
Jednoczenie Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi w ramach swojej kampanii społecznej "Krewniacy" prowadziła zbiórkę krwi - pozyskano 15 litrów.
Dzień Serca obchodzili nie tylko mieszkańcy Sopotu. Bezpłatne badania zorganizowano też m.in. w: Bydgoszczy, Brodnicy, Dąbrowie Górniczej, Gdyni, Kartuzach, Kielcach, Kołobrzegu, Krakowie, Łodzi, Rzeszowie i Toruniu.
Światowy Dzień Serca obchodzony jest w ponad stu krajach od 2000 roku z inspiracji World Heart Federation, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), UNESCO i UNICEF-u. Imprezy w tym dniu mają zwiększać społeczną świadomość dotyczącą chorób serca oraz promować zdrowy styl życia.
Zmiany te przynajmniej częściowo mogą być odwracalne, ale dopiero w dłuższym okresie.
Jako główną przyczynę tej poprawy wskazuje się zmniejszenie emisji przemysłowych.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.