Globalna pandemia koronawirusa dotarła do Afryki, w tym do Kenii. Na chwilę obecną stwierdzono w tym kraju 142 przypadki COVID-19 (stan na 6.04.2020). - Jednak przy bardzo małej liczbie testów (przeprowadzono niewiele ponad 1500 testów od pierwszego przypadku koronawirusa – 13 marca) wszyscy podejrzewamy, że liczba osób zainfekowanych jest o wiele wyższa - pisze mieszkający w Nairobi, Radosław Malinowski, twórca i prezes organizacji HAART Kenya, pomagającej ofiarom handlu ludźmi w Afryce, oraz inicjator kampanii Wolni-Niewolni, prowadzonej w Polsce na rzecz pomocy ofiarom procederu przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak zaapelował w poniedziałek do społeczeństwa, aby nie kupować testów na COVID-19 do samodzielnego stosowania w warunkach domowych. Nie ulegajmy nieuczciwym ofertom - zaleca.
W walce z koronawirusem szwedzkie władze, w przeciwieństwie do innych krajów w Europie, nie wprowadziły poważnych restrykcji, choć liczba zakażonych i ofiar rośnie. Wywołało to w Szwecji debatę na temat liberalnego modelu radzenia sobie z epidemią.
Życie w ścisłej kwarantannie i respektowanie zakazu wychodzenia z domu to współczesny wymiar przykazania miłości bliźniego. „To, co wydaje się nam formą ograniczenia naszej wolności, tak naprawdę jest wyrazem troski o drugiego człowieka” – mówi Radiu Watykańskiemu dyrektor sanitarny szpitala w Bergamo.
Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami - gdzieś w maju, czerwcu; na tym etapie rozwoju koronawirusa wiemy, że musimy być cały czas poddani ogromnej dyscyplinie - mówił w poniedziałek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałek rano, że liczba osób zarażonych w Polsce koronawirusem wzrosła do 4201 po tym, jak potwierdzono 99 kolejnych przypadków zakażenia. Zmarły cztery kolejne osoby.
W przedświątecznym tygodniu władze wyspy Capri nasilają kontrole przybywających tam osób po to, by nie dopuścić do napływu turystów na wypoczynek, co jest zabronione. Obawiają się, że niektórzy łamiąc zakaz podróży we Włoszech, będą próbowali tam się dostać.
Co najmniej 1,2 tys. chorych zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin w USA z powodu koronawirusa - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore w stanie Maryland. Bilans ofiar śmiertelnych w Stanach Zjednoczonych wzrósł do 9633 osób.
We Włoszech o 525, do 15 887, wzrosła w ciągu doby liczba osób zmarłych, zakażonych koronawirusem - podała w niedzielę Obrona Cywilna. Dotąd potwierdzono w kraju ponad 124 tys. przypadków infekcji. Obecnie wirusa ma 91 tys. osób; jest wzrost o 2900 nowe zakażenia.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 268 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem i o kolejnych dziesięciu zgonach. Zakażenie wykryto dotąd u 4102 osób, z których 94 zmarły.