Kiedyś stada wróbli liczyły po kilkaset osobników, dziś widok kilkudziesięciu jest rzadkością.
Przebojem wiosennych obserwacji będzie częściowe zaćmienie Słońca.
W ostatnich dekadach obserwujemy znaczące zmiany w wiosennych migracjach ptaków, co wynika głównie z ocieplenia klimatu. Wiele gatunków przylatuje do Polski o kilka-kilkanaście dni wcześniej, a rekordzistka - niewielka kapturka - o blisko miesiąc wcześniej - powiedział PAP ornitolog prof. Grzegorz Neubauer.
W piątek, 14 marca przypada Dzień Motyla. W Polsce - jak poinformował dr Jacek Wendzonka z Wydziału Biologii UAM w Poznaniu - występuje blisko 3200 gatunków motyli, z czego ponad 160 to motyle dzienne, czyli te najbardziej znane i podziwiane.
Rybacy obawiają się wielkich brył lodu ograniczających dostęp do łowisk.
W tej drugiej widać im lepiej.
Dziesiątki młodych fok błądzą po stepie nad Morzem Kaspijskim na południowym zachodzie Kazachstanu; najprawdopodobniej rzucił je tam wiatr - poinformował w poniedziałek kazachski portal Zakon.
Tegoroczna wiosenna migracja bocianów zimujących w Afryce rozpoczęła się na dobre. Z danych z nadajników GPS założonych trzem bocianom wynika, że ptaki ruszyły na północ - poinformował w rozmowie z PAP szef Grupy EkoLogicznej dr Ireneusz Kaługa.
Humbak, czyli długopłetwiec oceaniczny, zaplątał się w sieci kilkaset metrów od brzegu na wysokości bazy rybackiej w Międzyzdrojach. Został już uwolniony, nie jest ranny, ale żeby przeżyć, musi wrócić z Bałtyku na Atlantyk.
Nowo odkryty grzyb Gibellula attenboroughii, nazwany na cześć brytyjskiego biologa Davida Attenborough, zamienia pająki jaskiniowe w zombie - informuje pismo "Fungal Systematics and Evolution".