W ostatnich latach coraz częściej dzika można spotkać nie tylko w lesie, ale i w pobliżu osiedli ludzkich. Zjawisko to nasila się szczególnie zimą, kiedy dostęp do pożywienia jest utrudniony. Jak należy się zachować w takiej sytuacji? Czy jedynym wyjściem jest „zmykanie na drzewo”? .:::::.
O tym, że ptaki krukowate są inteligentne, wiadomo od dawna. Nowy dowód na poparcie tej tezy znaleźli niedawno izraelscy badacze obserwujący kruki pustynne polujące na jaszczurki w dolinie Arava. Szczegóły intrygującego zachowania kruków przedstawia artykuł opublikowany w „Journal of Ethology”. .:::::.
Samice pająków, które zjadają swoich partnerów wydają zdrowsze i liczniejsze potomstwo. To wnioski z badań hiszpańskich naukowców, którzy opublikowali swoje odkrycie na łamach „Public Library of sciences". Warto jednak przyjrzeć się temu zachowaniu bliżej. .:::::.
Mieszkasz w bloku, to pewnie już je znasz. Jeśli nie... to tylko kwestia czasu. Mrówki faraona, czyli po prostu faraonki. Co powoduje, że gatunek ten tak skutecznie opanował nasze domostwa niemal na całym świecie i jest tak trudny do wytępienia? Czynnikiem decydującym mogą być pewne szokujące aspekty ich biologii. .:::::.
O tym, jak groźne może być niefrasobliwe zachowanie hodowców zwierząt egzotycznych, świadczy przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie gatunki obce zagrażają całym ekosystemom. Czy podobny scenariusz może mieć miejsce w Polsce? .:::::.
Ile znaczy czas dla obserwacji zwyczajów różnych organizmów i ich wzajemnych relacji można się przekonać śledząc spory naukowców o wzajemne relacje pomiędzy pewnym gatunkiem mrówek i drzew. Okazuje się, że to co oczywiste na pierwszy rzut oka, po chwili takim być przestaje. .:::::.
Bakterie są wszędzie i potrafią dostosować się do wszystkiego. Naukowcy przyglądają im się dokładnie, po to… by znaleźć sposób na uzdrawianie systemów bankowych. .:::::.
Polska od wieków słynie z gościnności. Nie inaczej jest w przypadku przyrody – aktualna baza gatunków obcych na terenie naszego kraju obejmuje ponad 1000 rekordów. Pośród setek obcych gatunków roślin, grzybów i zwierząt są takie, które stanowią zagrożenie dla rodzimych ekosystemów. .:::::.
Grupa naukowców z University of Colorado przebadała słuchawki prysznicowe, z jakich korzystają Amerykanie. O wynikach swoich dociekań badacze poinformowali na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences”. .:::::.
Saimiri wiewiórcza to ciekawy gatunek. Wszystkie jego samce cierpią na wrodzoną ślepotę barw. Naukowcy od dziesięciu lat opracowywali odpowiednią terapię, która właśnie przyniosła całkowity sukces. Dwie małpki widzą teraz pełną paletę barw, a metoda daje nadzieje na skuteczne leczenie chorób oczu u ludzi. To terapia genowa. .:::::.