Gdańsk: Akcja ratowania żab

W Gdańsku zostanie przeprowadzona akcja "Daj przejść żabie!", której celem jest ochrona żyjących w mieście żab i ropuch. Kilkudziesięciu wolontariuszy w sobotę będzie przenosić płazy przez jezdnię.

W roli wolontariuszy wystąpią głównie podopieczni Fundacji Sprawni Inaczej zajmującej się osobami niepełnosprawnymi. Dołączą do nich także przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i - jak mają nadzieję organizatorzy - mieszkańcy pobliskich osiedli.

Akcja rozpocznie się o godz. 13 w rejonie pętli autobusowej przy ul. Góralskiej, które to miejsce - jak wykazał monitoring - jest jednym z trzech gdańskich "żabich zagłębi" (dwa pozostałe to okolice ul. Do Studzienki oraz Srebrzysko).

Jak poinformowała PAP Anna Dobrowolska z biura prasowego gdańskiego magistratu, sobotnie przedsięwzięcie ma rozpropagować wśród gdańszczan akcję ratowania płazów.

"Podopieczni i pracownicy zaprzyjaźnionej z miastem Fundacji Sprawni Inaczej, już od początku kwietnia pomagają płazom i od tego czasu ocalili ponad tysiąc żab" - powiedziała Dobrowolska, dodając, że wolontariusze z Fundacji zostali przeszkoleni przez specjalistów z Uniwersytetu Gdańskiego i chętnie pokażą innym, jak prawidłowo przenosić płazy.

Jak podkreśliła Dobrowolska, wolontariusze z Fundacji dokumentują swoją społeczną pracę, zapisując podstawowe informacje o płazach, którym zdołali pomóc. "W swojej pracowni ceramicznej wolontariusze wykonują też różnorodne figurki żab, z których część trafia do rąk kierowców, zatrzymujących się z ciekawości w miejscu, gdzie prowadzona jest akcja" - powiedziała Dobrowolska.

Na kwiecień i maj przypada okres godowy płazów, w czasie którego żaby bardzo często migrują. "Płazy w celach prokreacyjnych przemieszczają się wówczas z dotychczasowych siedlisk do zbiorników wodnych. Niestety ich wędrówka często kończy się tragicznie - giną na jezdniach, które zmuszone są pokonywać zmierzając do celu" - powiedziała Dobrowolska.

Dodała, że oprócz akcji przenoszenia płazów, miasto Gdańsk stara się ocalić jak najwięcej żab, instalując w newralgicznych punktach specjalne barierki utrudniające żabom wchodzenie na jezdnię. W miejscach tych ustawiane są także znaki drogowe, informujące kierowców o trwających żabich wędrówkach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Stanisław Miłosz
  10.04.2010 00:40

  Teraz rozumiem dlaczego ślimaczy się budowa autostrad - w trosce o żaby. I wolontariuszy. O nich może nawet bardziej. Jakiż to horror byłby, gdyby tak zaczęli żabki przez autostrady przenosić! Aż strach pomyśleć.

  Nasz rząd to jednak nadzwyczaj ludzki rząd, wrażliwy na krzywdę gadów i płazów, wrażliwy na krzywdę ludzi. I jaki skromny, wcale się tym nie chwali.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.