Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie nauka.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Meduzy to jedna z niewielu grup organizmów, które skorzystają na zmianach klimatu. Już teraz parzydełkowce rozprzestrzeniają się coraz dalej na północ, a do końca XXI w. mogą zdominować wody Oceanu Arktycznego - wynika z najnowszych badań.
Lodowce dwóch arktycznych archipelagów tracą potężne ilości lodu. Woda z roztopów w latach 2010-2018 mogłaby przykryć Holandię ponad dwumetrową warstwą.
W rosyjskiej Arktyce ekolodzy rozpoczęli pod koniec marca obserwację białych niedźwiedzi. Zwierzęta w tym czasie wychodzą z legowisk wraz z potomstwem i badacze starają się określić ich liczbę i stan - mówi PAP Warwara Siemionowa z organizacji WWF Rosja.
Średnie temperatury w Arktyce mogą do końca XXI wieku wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza - oceniają naukowcy z Rosji. Szacunki te oparte są na założeniu, że trwać będzie emisja gazów cieplarnianych, ale nawet przy jej redukcji Arktyka będzie się ocieplać.
Lodołamacz z wyprawą naukową, która przez ponad rok badała Arktykę, powrócił w poniedziałek do macierzystego portu w Niemczech. Naukowcy alarmują o gwałtownie topniejącym lodzie morskim, co spowodowane jest globalnym ociepleniem.
Nowy rodzaj klimatu wykształca się w Arktyce: z mniejszą ilością lodu, za to z większymi opadami deszczu i cieplejszym powietrzem - informują naukowcy na łamach pisma "Nature Climate Change".
Temperatura w Arktyce bije rekordy ciepła.
W piątek 20 września ruszy polarna ekspedycja z udziałem 600 naukowców z 19 krajów, którzy przez rok, razem z lodowcem, będą dryfować po Oceanie Arktycznym. Wyprawa może oznaczać przełom w zrozumieniu arktycznego klimatu.
Alczyki to jedne z najliczniejszych, a zarazem najmniejszych ptaków Arktyki. Gdyby nie one i ich odchody, wiele gatunków roślin i zwierząt nie mogłoby żyć w polarnych regionach, gdzie występują. Dziś przetrwaniu ich wszystkich zagrażają zmiany klimatu.
Temperatury powietrza na Arktyce osiągnęły poziom najwyższy od 115 lat, podczas gdy topnienie lodów prowadzi do niszczenia środowiska naturalnego morsów i zmusza niektóre ryby do migrowania na północ - wynika z opublikowanego we wtorek raportu.