Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie nauka.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Co czwarty pracownik personelu medycznego cierpi na zaburzenia psychiczne z powodu epidemii COVID-19. Najczęściej pracownicy szpitali skarżą się na stres i lęki związane z możliwością infekcji koronawirusem - wynika z badania przeprowadzonego w Hiszpanii.
Długotrwała ekspozycja na zawieszone w powietrzu szkodliwe substancje wyraźnie sprzyja ciężkiemu przebiegowi infekcji SARS-CoV2 - pokazuje amerykańskie badanie. Najsilniejszy negatywny wpływ ma dwutlenek azotu.
Przedłużający się z powodu pandemii stan niepewności o przyszłość, lęk przed utratą pracy i stabilizacji ekonomicznej wywołuje permanentny brak poczucia bezpieczeństwa. A to najgorsze i najtrudniejsze w psychologicznego punktu widzenia emocje - ostrzegają eksperci.
W Wielkiej Brytanii aż 86 proc. zakażonych koronawirusem podczas lockdownu nie wykazywało objawów choroby - sugerują badania epidemiologów University College Londyn. Ich zdaniem należy zmienić strategię testów i badać częściej osoby bezobjawowe.
Wirus SARS-CoV-2 może pozostawać na skórze dłoni bez mycia do 9 godzin. W tym czasie jest aktywny i ma potencjał do zakażania, wynika z badania opublikowanego w naukowym piśmie "Clinical Infectious Diseases".
Należy się przygotować na dłuższą walkę z koronawirusami. Nawet uzyskanie wkrótce skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19 nie przywróci szybko normalnej codzienności, na przykład wiosną 2021 r. - ostrzegają eksperci brytyjscy.
Nagrodę Nobla za rok 2020 w dziedzinie chemii 2020 otrzymały twórczynie precyzyjnych "nożyczek do genów", Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna. Ich metoda pozwoliła opracować m.in. nowe terapie przeciwnowotworowe i wciąż jest intensywnie rozwijana.
Trzej epidemiolodzy z uniwersytetów: Harvarda, Oksfordzkiego i Stanford University Medical School proponują alternatywną strategię walki z pandemią COVID-19.
Chodzi o osoby starsze, w słabszej kondycji.
Co najmniej 26 gatunków zwierząt może być podatnych na SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19 - informuje pismo "Scientific Reports".