Rozmowa na żywo z astronautami przebywającymi na stacji kosmicznej czeka osoby, które wymyślą najciekawsze pytania dla członków załogi. Konkurs organizują Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz portal Kosmonauta.net.
Przekaz na żywo będzie możliwy dzięki projektowi ARISS - Amateur Radio on the International Space Station. Jest to międzynarodowy związek organizacji i stowarzyszeń radioamatorskich mający na celu umożliwienie nawiązania kontaktu radiowego radioamatorom oraz szkołom z całego świata. Jednym z głównych celów projektu jest zachęcenie młodzieży do kształtowania się w kierunkach ścisłych.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to obiekt o wielkości boiska piłkarskiego, który krąży 400 km nad Ziemią. Na jej pokładzie pracuje wiele osób, z których większość posiada licencję krótkofalarską. Projekt ARISS umożliwia zastosowanie łączności radiowej i nawiązanie kontaktu, dając każdej zainteresowanej osobie niesamowitą okazję na bezpośrednie zadanie pytania astronautom, którzy pracują na orbicie wokółziemskiej w tym zbudowanym wysiłkiem całej ludzkości wielkim kompleksie laboratoryjnym.
Aby wziąć udział w rozmowie z kosmonautami należy najpierw przesłać na adres sowa@mhmg.pl swoje pytanie (najlepiej w języku angielskim). Autorzy najciekawszych propozycji wezmą udział w spotkaniu "na żywo". Czas nadsyłania pytań upływa 14 listopada. W zgłoszeniu należy podać imię, nazwisko i wiek autora pytania oraz, ewentualnie, dane kontaktowe do jego opiekunów.
Połączenie ze Stacją Kosmiczną będzie miało miejsce pomiędzy 26 grudnia 2011 a 1 stycznia 2012. Dokładny termin NASA poda na miesiąc przed wydarzeniem.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.