W Anglii odkryto narzędzie sprzed 100 tysięcy lat

Archeolodzy odnaleźli na stanowisku w zachodniej Anglii kamienne narzędzie z okresu paleolitu, które może pochodzić sprzed 100 tysięcy lat - informuje serwis internetowy BBC News.

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk poprzedzających rozpoczęcie prac budowlanych w miejscowości Moreton-in-Marsh w hrabstwie Gloucestershire.

Podczas badań stanowiska archeolodzy odnaleźli kamienne narzędzie z okresu paleolitu - starannie uformowany i zaostrzony tłuk pięściowy, tzw. pięściak - pochodzący prawdopodobnie sprzed około 100 tysięcy lat.

Narzędzia tego rodzaju były używane przez praprzodków ludzi, np. człowieka neandertalskiego, do ćwiartowania mięsa upolowanych zwierząt.

Jak poinformował Neila Holbrook, kierujący pracami firmy Archeologia Wzgórz Cotswold prowadzącej wykopaliska, przed ostatnim zlodowaceniem w centralnej Anglii znajdowało się wielkie jezioro, pokrywające obszar dzisiejszego hrabstwa Warwickshire, a stanowisko Moreton-in-Marsh położone było na jego południowym brzegu.

Odkryty pięściak mógł być używany przez neandertalczyków zamieszkujących nadbrzeżne jaskinie.

Kilka lat temu archeolodzy odnaleźli w pobliżu Moreton-in-Marsh podobne kamienne narzędzie, co może świadczyć o tym, że na brzegach prehistorycznego jeziora znajdowało się więcej obozowisk praludzi.

Kamienne znalezisko po zakończeniu badań prawdopodobnie powiększy zbiory miejskiego muzeum w Cirencester.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama