Opublikowano album "Maria Skłodowska-Curie. Fotobiografia", w którym m.in. można zobaczyć zapomniane zdjęcia z życia polskiej noblistki.
W albumie można znaleźć ok. 300 zdjęć, kopii dokumentów, a nawet przedruków wierszy oraz rysunków noblistki. Ilustracje te uzupełniane są w publikacji krótkimi tekstami - m.in. fragmentami autobiografii noblistki czy tekstami jej przyjaciół - które stanowią zwięzły komentarz do obrazów.
Ilustracje albumu wybrane zostały spośród 800, pochodzących z różnych źródeł, fotografii i materiałów, gromadzonych w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Dzięki współczesnym możliwościom edytorskim - m.in. dużym powiększeniom - można było w tych zdjęciach odkryć rzeczy, które wcześniej były bardzo trudne do zauważenia.
"Maria Skłodowska-Curie nie lubiła się fotografować. Jakimś zrządzeniem losu mamy wiele bardzo pięknych jej portretów" - stwierdziła Alicja Rupińska z Towarzystwa Marii Skłodowskiej Curie - w Hołdzie.
"Maria Skłodowska-Curie była fotogeniczna w pięknych oczach, myślącym spojrzeniu, w swojej powadze, ale i w uśmiechu. Bo nie jest prawdą, że była tylko smutna" - ocenił w rozmowie z PAP Maciej Sadowski. Dodał, że największe wrażenie zrobiło na nim zdjęcie, które umieścił na okładce albumu. "Tę fotografię zrobiono w 1913 r. w Irlandii, a Skłodowska-Curie wygląda na nim jakby zdjęcie było robione współcześnie" - zaznaczył.
Jak zaznacza Sadowski, w książce nie chciał skupić się na pokazaniu osiągnięć naukowych Skłodowskiej-Curie, ale próbował przybliżyć jej życie i codzienność. Ze zdjęć w albumie można wyczytać m.in. jaka była Skłodowska-Curie, co ją ukształtowało, z kim się przyjaźniła, kogo ceniła i co było dla niej ważne.
Zdaniem Alicji Rupińskiej, album "Maria Skłodowska-Curie. Fotobiografia" jest wspaniałym narzędziem zwłaszcza do edukacji młodzieży, dla której obraz jest bardzo ważnym źródłem wiedzy.
Autorami publikacji wydanej przez Studio EMKA są Maciej Sadowski, który stworzył koncepcję i przygotował opracowanie graficzne książki, a także dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, która dokonała wyboru komentarzy do zdjęć.
Maria Skłodowska-Curie jest pierwszą bohaterką cyklu fotobiografii przygotowywanych przez Sadowskiego. Teraz trwają prace nad fotobiografią Janusza Korczaka.
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.