Nielegalne pupilki spod samiuśkich Tater

Mimo zakazu ulicznego handlu zwierzętami, który obowiązuje od 1 stycznia, na zakopiańskich Krupówkach nadal sprzedawane są psy. Jedną z transakcji sfotografowali obrońcy praw zwierząt.

Według relacji szefowej Tatrzańskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Beaty Czerskiej, mężczyzna trzymał szczeniaka na rękach i był otoczony tłumem gapiów. Oferował pieska za 250 zł, w końcu sprzedał go za 100 zł. "Nikt nie zawiadomił policji i nie zareagował na nielegalny proceder" - powiedziała Czerska. Dodała, że wykroczenia w tym przypadku dopuścił się nie tylko sprzedający, ale i kupujący. Zapowiedziała skierowanie sprawy do policji.

Zdaniem Czerskiej, dopóki ludzie nie będą reagować na nielegalny handel zwierzętami, uliczni sprzedawcy psów będą bezkarni.

Rzecznik zakopiańskiej policji powiedział PAP, że po zgłoszeniu przestępstwa funkcjonariusze ustalą sprawcę nielegalnego procederu i sprawa zostanie skierowana do sądu grodzkiego.

Nielegalny handel psami monitoruje zakopiańska straż miejska. Jak powiedział PAP szef straży Wiesław Lenard, chociaż sprzedawcy zniknęli ze stanowiska pod Gubałówką, to sprzedają szczeniaki na Krupówkach.

"Noszą pieska na rękach, oferują go potencjalnym kupcom, ale kiedy widzą mundurowych, udają, że tylko spacerują ze zwierzakiem" - powiedział Lenard i dodał, że ujęcie nielegalnych handlarzy to tylko kwestia czasu. "W świetle nowych przepisów, będziemy działać z całą stanowczością" - dodał.

Handel szczeniakami na Krupówkach i na placu targowym pod Gubałówką nasila się szczególnie w sezonie turystycznym. Wiele z oferowanych tam zwierząt jest zarażone śmiertelną dla nich parwowirozą. W grudniu ub.r. zakopiańska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie handlu chorymi psami na placu pod Gubałówką. Śledczym nie udało się dotrzeć do osób, które kupiły zarażone parwowirozą zwierzęta.

Od Nowego Roku handel psami i kotami poza rejestrowanymi hodowlami jest nielegalny. 1 stycznia weszła w życie nowela ustawy o ochronie zwierząt, zgodnie z którą wykroczeniem jest zarówno sprzedawanie, jak i kupowanie zwierząt domowych. Za nielegalny handel zwierzętami grozi kara ograniczenia wolności lub grzywna do 5 tys. zł. Psami i kotami można handlować tylko w miejscach ich chowu lub hodowlach. Zwierzęta można kupić także w schroniskach.

Od Nowego Roku obowiązuje też zakaz trzymania zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin albo w sposób powodujący cierpienie. Długość uwięzi nie może być krótsza niż trzy metry. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi kara do dwóch lat ograniczenia lub pozbawienia wolności, a za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem do trzech lat więzienia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PRAWO, RÓŻNE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama