Odkryj znaczenie i wpływ dziedzictwa archeologicznego oraz kulturowego na naszą codzienność.
W Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar w Poznaniu oglądać można wystawę pod tytułem „Arche(o)typy”. Jej organizatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa przy współpracy z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.
Autorzy wystawy poprzez zestawienie przedmiotów pochodzących z wykopalisk archeologicznych wraz ze współczesną biżuterią i przedmiotami codziennego użytku, zwracają uwagę odbiorców w jak dużym zakresie współcześni twórcy i projektanci czerpią inspirację oraz pomysły z naszego dorobku kulturowego. Wystawa jest źródłem inspiracji, ale także informacji. Zaprezentowane zdjęcia przenoszą widza w czasy najdawniejsze, odkrywając jednocześnie znaczenie i wpływ dziedzictwa archeologicznego oraz kulturowego na naszą codzienność.
Poznańska ekspozycja prezentuje także jeden z największych w Europie konserwatorskich programów ratowniczych badań archeologicznych. W miejscach budowy dróg krajowych i autostrad od 1996 r., prowadzone są prace archeologiczne, których celem jest ochrona obiektów narażonych na zniszczenie w trakcie prac budowlanych. W ramach programu ratowniczych badań archeologicznych na trasach budowy dróg w Polsce przebadano 2500 stanowisk archeologicznych, 2250 osad oraz 200 cmentarzy. Dzięki pracom archeologicznym możliwe jest także odkrywanie przeszłości, stanowiącej podstawę naszej tożsamości.
Wystawę Arche(o)typy można ogladać do końca lutego w Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar w Poznaniu przy ul. Półwiejskiej 32. Dzięki współpracy ze Starym Browarem możliwe jest zaprezentowanie wystawy poznańskiej publiczności.
Narodowy Instytut Dziedzictwa, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu oraz Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar w Poznaniu zapraszają na wystawę „Arche(o)typy”.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Dodatkowe informacje na temat ratowniczych badań archeologicznych oraz opracowania z badań dostępne są na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa www.zabytek.pl
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.