Dowód na wyjście z Egiptu

W Jerozolimie znaleziono egipską pieczęć z okresu Eksodusu.

Izraelscy archeolodzy odnaleźli w Jerozolimie rzadką egipską pieczęć z XIII w. przed Chrystusem. Według historyków wtedy właśnie Izraelici mieli wyjść z Egiptu i przywędrować do Ziemi Obiecanej. Stempel ma 1,5 cm średnicy i znajdował się na terenie Wzgórza Świątynnego. Wygrawerowano na nim symbole egipskiego boga Amon-Re.

Znalezisko wzbudziło duże zainteresowanie w Izraelu, tym bardziej, że zostało odkryte w dzień przed świętem Paschy, upamiętniającym wyprowadzenie Żydów z Egiptu. – To pierwsze tego typu znalezisko w Mieście Dawidowym – mówi dumny archeolog Eli Shukrun.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław_Miłosz
  12.04.2012 12:09

  Znalezienie pieczęci nie dowodzi niczego ponad to co już wiadomo, a mianowicie że Palestyna wielokrotnie w starozytności bywała mniej lub bardziej politycznie zależna od Egiptu. Czasem była nawet częścią państwa egipskiego, stacjonowały tam wojska egipskie, byli podatkowi urzędnicy. Zatem i znalezienie pieczęci nie jest jakimś dziwem.

   

  Co do daty hipotetycznego "wyjścia" potomków Abrahamae, Józefa i jego braci, z Egiptu historycy ciągle się spierają i lokują je między XV a XII wiekiem przed Chrystusem.

  W egipskich inskrypcjach wspomina się o bandach jakiś nomadów Habiru napadających na miasta-państwa Palestyny, ale czy to byli abrachamici-józefici i czy są tożami z Hebrajczykami jak chce Biblia dowodów ciągle brak. Są tylko hipotezy.

   

  Zresztą z samej Bibbli można między wierszami doczytac się, że tzw. "wyjście" nie było ucieczką, wymuszoną na jakimś bezimiennym Faraonie, co raczej wypędzeniem. Wypędzeniem za zgubną dla Egiptu (zboże za ziemię - taki ówczesny rodzaj lichwy - i stopniowe zawłaszczenie ziemi uprawnej) rolę potomków i pobratymców Józefa.

   

  Jak zostanie znaleziona Arka Przymierza, albo chociaż jedna z "trąb jerychońskich", to rzeczywiscie będzie można mówić że znaleziono jakiś dowód.

   

 • Viator
  13.04.2012 09:12
  Dodam jeszcze jedno do wywodów Stanisława Miłosza. Wyjście z Egiptu a zdobycie Jerozolimy, to dwie różne epoki. Akurat to miasto zostało zdobyte dla Izraela długo po przywędrowaniu Izraela do Kanaanu...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.