Kierunek Namibia

Naszyjniki afrykańskich plemion Himba i Herero, czaszki ssaków oraz wyniki badań związanych z poszukiwaniem w Afryce nowych gatunków owadów prezentowane są na wystawie "Kierunek Namibia" w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Jak poinformowało Muzeum Górnośląskie, wystawa "Kierunek Namibia" jest pokłosiem ekspedycji naukowej, w której udział wzięli pracownicy Działu Przyrody bytomskiego muzeum. W trakcie zorganizowanej we współpracy z prof. Grzegorzem Kopijem z Uniwersytetu w Namibii na początku tego roku wyprawy szukali oni w Afryce m.in. nowych gatunków owadów. Oprócz kilkunastu tysięcy owadów, przywieźli do kraju szereg interesujących przedmiotów związanych m.in. z plemionami Himba i Herero.

Wystawa podzielona została na kilka części tematycznych: Park Narodowy Etosha, duże ssaki Afryki, ptaki, owady, plemiona.

Na ekspozycji można zobaczyć m.in. oryginalne elementy ubioru, naszyjniki i bransolety noszone przez członków plemion Himba i Herero, a także zdjęcia dokumentujące urodę kobiet oraz piękno dzikiej przyrody. Po raz pierwszy zaprezentowano w Bytomiu owoce i nasiona baobabów, można także zobaczyć przekrój przez gniazdo wikłacza, który znany jest z tego, że buduje wiszące gniazda.

Pustynia Namib   Rui Ornelas / CC 2.0 Pustynia Namib
Wystawę uzupełniają pochodzące ze zbiorów bytomskiego muzeum liczne eksponaty związane z fauną Afryki, m.in. ciosy słonia, a także czaszki nosorożca, hipopotama, żyrafy, zebry górskiej.

Czynna od środy wystawa "Kierunek Namibia" będzie otwarta do końca września.

Po zakończeniu ekspozycja będzie prezentowana w innych placówkach muzealnych oraz instytucjach edukacji ekologicznej m.in. w Wieluniu, Radomsku, Rogoźnie, Nadleśnictwie Kędzierzyn, Krakowie.

Republika Namibii swoją nazwę zawdzięcza pustyni Namib, która zajmuje około 15 proc. powierzchni kraju i rozciąga się wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama