Nieznane oblicza hinduizmu

Figurki bóstw, malarstwo z Radżasthanu, stroje do tańca, tradycyjna biżuteria i koszule khadi, których produkcję zainicjował sam Mahatma Gandhi - będzie można oglądać na wystawie "Nieznane oblicza hinduizmu" w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.

Jak poinformowała PAP Anna Kowalów, rzeczniczka prasowa muzeum celem wystawy jest pokazanie różnych wymiarów hinduizmu oraz przybliżenie praktyk i obrzędów dnia codziennego.

"Większość z nas hinduizm kojarzy z wiarą w reinkarnację, w wielorękich bogów, ze świętymi krowami i rzeką Ganges. Jednak sam hinduizm nie jest ani szablonowy, ani jednorodny" - piszą w folderze wystawy organizatorzy - Instytut Studiów Azjatyckich. Tymczasem według organizatorów religioznawstwo klasyfikuje go, jako jedną z głównych religii na świecie, ale jest to raczej konglomerat różnych nurtów i wierzeń.

Wystawa składać się będzie z czterech części: literatura, rytuały, sztuka oraz życie codzienne.

W dziale literatura będzie można zapoznać się z wierzeniami Hindusów, które zakorzenione są w bardzo starej sanskryckiej literaturze, takiej jak Wedy, Ramajana i Mahabharata. "Będzie można tam przeczytać o barwnych dziejach bóstw i herosów oraz znaleźć poglądy na temat stworzenia, przeznaczenia, ścieżki wyzwolenia czy życia po śmierci" - wymieniała Kowalów. Na wystawie prezentowane będą książki religijne w języku hindi, bengalskim i sanskrycie.

W części poświęconej rytuałom autorzy pokażą najciekawsze święta i ceremonie. Wśród eksponatów znajdą się figurki bóstw, przedmioty liturgiczne do ceremonii ofiarnej arati oraz mosiężne jantry, graficzne formy bóstwa.

Natomiast w sali poświęconej sztuce zwiedzający zobaczą mosiężne i drewniane figury zwierząt, malarstwo radżasthańskie i orijskie oraz fotografie prezentujące architekturę sakralną. "Atrakcją będą stroje do tańca oraz tradycyjna i współczesna biżuteria" - mówiła rzeczniczka.

Dział zatytułowany życie codzienne to z kolei prezentacja mebli (alabastrowe stoliki, wykańczane mosiądzem komody), naczyń i narzędzi kuchennych (srebrna zastawa, wazony, wok, tarka i nożyk do kokosa), a także przypraw charakterystycznych dla kuchni indyjskiej, z których część używana była jako lekarstwa i afrodyzjaki.

"Na szczególną uwagę zasługują słynne koszule khadi, tkane z ręcznie wyrabianej przędzy, których produkcję zainicjował Mahatma Gandhi, chcąc w ten sposób wspomóc i usamodzielnić krajową gospodarkę. Obecnie jest to symbol narodowy i nawet flaga Indii jest wykonana z tego typu materiału" - opowiadała Kowalów.

Wystawie będą towarzyszyć różne imprezy m.in.: bloki poświęcone m.in. jodze, sztuce indyjskiej, tańcom, muzyce, stylom walki, kuchni i literaturze. Nie zabraknie również spotkań podróżniczych.

Wystawa zostanie otwarta 14 sierpnia i będzie można ją oglądać do połowy września.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama