W nocy zakrycie Jowisza przez Księżyc

W nocy z 14 na 15 lipca dojdzie do zakrycia Jowisza przez Księżyc - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

15 lipca, przed wschodem Słońca dojdzie do ciekawego i stosunkowo rzadkiego zjawiska jakim jest zakrycie przez Księżyc jasnej planety. Tym razem zakrywanym obiektem będzie Jowisz, a zjawisko będzie efektowne, bo Księżyc będzie tylko pięć dni przed nowiem.

Dodatkowo, kilka stopni od Jowisza i Księżyca będzie świecić jasna planeta Wenus oraz najjaśniejsza gwiazda konstelacji Byka - Aldebaran.

W Warszawie do zakrycia dojdzie o godzinie 3:42. Jowisz i Księżyc będą się wtedy znajdować prawie 20 stopni nad wschodnim horyzontem. Do odkrycia planety dojdzie o godzinie 4:25 na wysokości niespełna 25 stopni nad horyzontem. O tej porze niebo będzie już mocno rozjaśnione bo Słońce wzejdzie o godzinie 4:33, a więc tuż po zakończeniu zjawiska.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.