To największe w Polsce, a drugie w Europie prywatne obserwatorium astronomiczne. Powstaje w Rzepienniku Biskupim i ma radioteleskop RT9.
Symboliczne dokręcenie ostatniej śruby nastąpiło podczas pikniku, na który zaproszono wszystkich chętnych. Spotkanie na terenie przyszłego obserwatorium zakończyło się przy ognisku, pod rozgwieżdżonym niebem. Budowniczym i właścicielem obserwatorium jest dr Bogdan Wszołek, pochodzący z Rzepiennika wykładowca uniwersytecki, prezes stowarzyszenia „Astronomia Nova”.
– Dużo pracy zostało wykonane w budynku głównym. Przede wszystkim jednak przybyła perła tego obserwatorium – antena RT9, amerykański radioteleskop wyprodukowany przez firmę Scientific Atlanta. Każda śrubka, każdy jej szczegół dopracowany jest z precyzją, z jaką buduje się statki kosmiczne. Będą tutaj przyjeżdżać ludzie, aby ją podziwiać w scenerii Pogórza. Antena rozsławi Rzepiennik Biskupi na całym świecie - cieszy się dr Wszołek.
Jego zdaniem to jedna z nowocześniejszych anten w Polsce. Została wyprodukowana w 1999 roku w USA, a w 2001 roku stanęła w Centrum Usług Satelitarnych w Psarach. Pracowała tam aż do likwidacji Centrum. - Obecnie w Polsce nowocześniejsza antena jest tylko w Toruniu. Radioteleskop w Rzepienniku będzie ozdobą Podkarpacia i województwa małopolskiego. Już swoim wyglądem zrobi wrażenie na każdym, kto tutaj przyjedzie. Antena może być wykorzystana w sferze cywilnej oraz w wojskowej telekomunikacji – wyjaśnia dr Wszołek.
W planach powstającego obserwatorium są imprezy popularyzujące astronomię. Od 10 do 12 sierpnia 2013 roku odbędzie się tutaj spotkanie pod hasłem „Z tego miejsca niebo jest przeurocze”. Już teraz na to wydarzenie zapraszają: Stowarzyszenie Astronomia Nova, Centrum Usług Turystycznych w Tuchowie oraz Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju.
Mają posiadać cechy prehistorycznego, wymarłego ponad 10 tysięcy lat temu gatunku, wilka strasznego.
Pozwala przewidzieć zwiększone ryzyko śmiertelności i incydentów sercowo-naczyniowych.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Z ośrodka kosmicznego NASA na Florydzie wystartowała w poniedziałek rakieta SpaceX Falcon 9.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.