Wystawa pamiątek i gadżetów kopernikańskich

Wystawę przedmiotów codziennego użytku, pamiątek i gadżetów z wizerunkiem oraz nazwiskiem wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika (1473-1543) można oglądać w Toruniu.

Ekspozycję przygotowano w Domu Kopernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego.

Najstarszym z wystawionych przedmiotów jest XIX-wieczny kufel przedstawiający postać Kopernika z ozdobnym napisem "Copernicus Braeu Thorn". Z okresu międzywojennego pochodzą poduszeczka do tuszu z warszawskim pomnikiem astronoma oraz drewniana papierośnica z jego toruńskim pomnikiem.

Uwagę zwraca wykonany w 1953 r. blaszany aparat do liczenia, pozwalający dodawać i odejmować. Z tego samego okresu pochodzi też drewniane pudełko do cygar z napisem "Kopernik".

Kolejną grupę eksponatów stanowią popiersia, miniatury pomników, płaskorzeźby, kasetony i plakiety. Wśród nich są m.in. kaseton z głową Kopernika, rozprowadzany przez Spółdzielnię Plastyka w Warszawie z 1966 r. oraz gipsowe popiersie astronoma, autorstwa toruńskiego artysty Bogdana Przybylińskiego, wykonane przez Pracownię Kopi Muzealnych Zbigniewa Nowaka w Glanowie z 1977 r.

Na wystawie zaprezentowano też liczne przedmioty powstałe z okazji 500. rocznicy urodzin Kopernika, którą obchodzono w 1973 r. Są to m.in. plakietka z tłoczonej skóry, rozpowszechniana wśród uczestników pierwszych przelotów samolotu "Mikołaj Kopernik" na trasie Warszawa - Nowy Jork i drewniane płaskorzeźby wykonane przez Zofię Sikorę-Grębecką, sprzedawane w Cepelii, a także porcelanowe talerze i kubki, butelki, gra planszowa.

W prezentowanym zbiorze są również znaczki okolicznościowe, tarcze szkolne, zakładki do książek, długopisy, nalepki, pudełka zapałek, puzzle, podkładki pod napoje i magnesy.

Wystawa w Domu Kopernika będzie czynna do 3 lutego 2013 r.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOPERNIK, KULTURA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama