Miejski szlak nauki i techniki

Układ maltański, koło Newtona, model Ziemi to niektóre z urządzeń, jakie znajdą się w witrynach sklepów i banków przy głównym deptaku Rzeszowa - ulicy 3 Maja. Utworzą one miejski szlak nauki i techniki "EduStrada".

Jak poinformował PAP pomysłodawca projektu Paweł Pasterz każdy z zamontowanych eksponatów zilustruje praktycznie konkretne zagadnienie techniczne czy naukowe. Urządzenia są zautomatyzowane i wyposażone w odpowiednie czujniki, które umożliwią spacerowiczom uruchomienie ich zdalnie przez szybę.

Szlak zostanie uruchomiony jeszcze przed świętami. Jako pierwsze w witrynach placówek przy deptaku zostaną pokazane proste urządzenia, ilustrujące znane zjawiska. Będzie to m.in. koło Newtona, za pomocą którego można zobaczyć, że tzw. światło białe w rzeczywistości składa się z kolorów tęczy; układ maltański pokazujący jak działa projektor filmowy, model Ziemi prezentujący jak powstaje elipsoida wskutek ruchu wirowego; model strumienia aerodynamicznego wyjaśniający na jakiej zasadzie latają samoloty.

"Celem projektu jest przede wszystkim uatrakcyjnienie monotonii nieciekawych wystaw banków, zaklejanych mało interesującymi plakatami ofert finansowych czy sklepów, gdzie brakuje zachęcających ekspozycji, ale także uczenie poprzez zabawę i atrakcyjną formę prezentacji" - wyjaśnił Pasterz. Zapewnił, że projekty i urządzenia wykonano w oparciu o prawa i zasady nauki, ale tradycyjnymi, rzemieślniczymi metodami montażu i obróbki wykończeniowej.

Oficjalna prezentacja urządzeń odbędzie się w przyszłym tygodniu w Polskim Radiu Rzeszów, na antenie którego prezentowane jest Radiolatorium - popularnonaukowa audycja "na żywo" wyjaśniająca w przystępny sposób trudne zagadnienia z pogranicza fizyki, chemii, matematyki, astronomii.

Pomysłodawcą i głównym wykonawcą modeli jest Paweł Pasterz. To w jego pracowni, która zajmuje się budową różnych modeli i makiet, realizowane są projekty i urządzenia dydaktyczne, które znajdą się na "EduStradzie".

Paweł Pasterz to hobbysta, pasjonat, multikolekcjoner. Gromadzi kolekcje pamiątek kultury materialnej, związane z powojenną historią Polski oraz radio- tele- elektro- techniką. Z wykształcenia plastyk, architekt, z zawodu fotografik. Współorganizator wystaw w Rzeszowskim Muzeum Etnograficznym: "Magiczny Świat Bakelitu" i "Zabawki z Duszą". Autor i gospodarz programu Radiolatorium w Polskim Radiu Rzeszów. Stworzył też Dźwiękową Tablicę Mendelejewa dla osób niewidzących. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem Interaktywnego Pikniku Naukowego "Dzień Odkrywców" w Rzeszowie - największej imprezy popularyzującej naukę na Podkarpaciu. W najbliższej przyszłości chciałby utworzyć w Rzeszowie Centrum Nauki i Techniki TECHNPOLIS.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg