Sekwencja DNA pomocna w sporządzeniu portretu zmarłej kobiety

Nowatorska metoda rekonstrukcji wyglądu na podstawie sekwencji DNA pozwoliła na sporządzenie portretu kobiety, której zwłoki zostały odnalezione w kwietniu tego roku w Czajowicach w Małopolsce - podała w czwartek policja.

Kobieta miała 50-60 lat, około 150 - 160 cm wzrostu, ważyła 50-57 kg, miała ciemne włosy, ciemne oczy, owalną, szczupłą twarz i długi nos z garbkiem. Ciało kobiety znaleziono w miejscowości Czajowice, w leśnym młodniku, pięć metrów od drogi w naturalnym zagłębieniu terenu. Zwłoki zostały prawdopodobnie wygrzebane spod ziemi przez zwierzęta.

"Według specjalistów ciało kobiety mogło leżeć w ziemi ponad dwa lata. Z uwagi na daleko posunięty rozkład próba odtworzenia wyglądu zmarłej tradycyjnymi metodami była bardzo utrudniona. Dlatego Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie użył nowatorskiej metody rekonstrukcji wyglądu osoby z kodu DNA. Informacje zawarte w części DNA pozwalają określić płeć, kolor włosów, kolor oczu, a także rasę, w tym kolor cery" - powiedziała PAP Katarzyna Cisło z zespołu prasowego małopolskiej policji.

Portret zmarłej można zobaczyć na stronie internetowej małopolskiej policji. Wszystkie osoby, które rozpoznają kobietę, proszone są o kontakt na nr tel. 12 61 54 442.

«« | « | 1 | » | »»
 • genetyk
  27.12.2012 13:22
  Ja rozumiem, kiedy niedouczony onet pisze "kod DNA" ale od dziennikarzy Gościa wymagam większego profesjonalizmu. Kod DNA (czyli REGUŁA, według której informacja genetyczna, zawarta w sekwencji nukleotydów kwasu nukleinowego (DNA lub RNA), w komórkach wszystkich organizmów może ulegać „tłumaczeniu” na kolejność (sekwencję) aminokwasów w ich białkach) został odkryty i rozszyfrowany w latach 60-tych, a w 1968 została przyznana za to nagroda Nobla. Kod genetyczny jest uniwersalny czyli TAKI SAM dla wszystkich żywych organizmów. (z drobnymi wyjątkami, które pomijam by nie zaciemniać tematu)
  Reguła - czyli coś jak słownik - takim samym słownikiem będzie się posługiwał zarówno biznesmen, jak i ksiądz, prawnik i dziennikarz, piosenkarz i zamiatacz ulic, choć każdy z nich będzie miał inną pulę "ulubionych wyrazów". Ale słownik będzie ten sam i reguła tłumaczenia ta sama u wszystkich.

  Innymi słowy, wygląd kobiety odtworzono "na podstawie informacji genetycznej" zawartej w komórkach jej ciała, albo ewentualnie "na podstawie sekwencji jej DNA". A nie na podstawie "kodu"!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.