Orły wracają, idzie wiosna

Żyjące na Podkarpaciu orły przednie zaczynają tokować i odbudowywać gniazda. Podobnie zachowują się kruki. Natomiast z zimowisk nie wróciły jeszcze skowronki i szpaki - poinformował w czwartek ornitolog dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

"Dłuższy o kilka godzin dzień oraz wyższa temperatura powietrza sprawiają, że obserwujemy spore ożywienie w przyrodzie. Niektóre gatunki ptaków zaczynają śpiewać i tokować. Orły przednie, kruki, gawrony i orzechówki pracują już przy gniazdach. Zaobserwowałem pierwszą wracającą z zimowiska kanię rudą oraz myszołowy. Dzieje się tak np. w okolicach Dukli w Beskidzie Niskim" - powiedział Stój.

Jednocześnie przypomniał, że orzeł przedni należy do ptaków rzadko występujących w naszym kraju. W ocenie Komitetu Ochrony Orłów w Polsce gniazduje ok. 35 par: 30 w Karpatach, a pozostałe na Mazurach i na Wybrzeżu.

Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - dwa metry. Żywi się ssakami, ptakami, gadami oraz padliną. Zjada m.in.: zające, kuny, młode sarny i lisy, koty domowe, myszołowy oraz żmije i zaskrońce. Pikując w locie, osiąga prędkość do 160 km na godzinę.

Swoje gniazda poprawiają lub budują także kruki, sroki, gawrony i orzechówki. "Ożywienie widać także wśród sikor, kowalików, dzięciołów i sów. Te ostatnie w nocy pohukują, a dzięcioły od kilku dni wydają charakterystyczne okrzyki oraz bębnią" - zaznaczył przyrodnik.

Z kolei na Podkarpacie nie wróciły jeszcze skowronki i szpaki. "Niewykluczone, że zatrzymała ich nieco sroższa niż zazwyczaj zima na południu Europy" - uważa Stój.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PRZYRODA

Reklama

Reklama