Zarodki dinozaurów odkryte w Chinach są najstarsze na świecie. Ostatnie datowanie wskazuje na wiek 190-200 mln lat - informują naukowcy na łamach tygodnika "Nature".
Lufengozaury żyły we wczesnej jurze, około 190-200 mln lat temu. Miały długie szyje, mierzyły zaś około ośmiu metrów długości. Poruszały się, przynajmniej czasami, na dwóch nogach. Mimo że miały ostre zęby i szpony, żywiły się raczej roślinami.
Międzynarodowy zespół naukowców badał, czy skamieniałości drobnych kostek znalezione w Chinach to rzeczywiście zarodki lufengozaurów.
Analiza tkanek potwierdziła wstępne przypuszczenia. Zarodki były na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Ich kręgi w kręgosłupie mają zaledwie kilka milimetrów długości. Kości pochodzą od około 20 zarodków.
Kolejnym potwierdzeniem było, że w pobliżu znaleziono szczątki dorosłego lufengozaura. Badania w obrębie stanowiska paleontologicznego wykazały, że w tym miejscu znajdowało się gniazdo dinozaurów.
Z badań wynika, że dinozaury rosły niezwykle szybko i często się rozmnażały. Te dwie rzeczy pozwalają lepiej zrozumieć, dlaczego dinozaury wzięły we władanie naszą planetę na dziesiątki milionów lat.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Z ośrodka kosmicznego NASA na Florydzie wystartowała w poniedziałek rakieta SpaceX Falcon 9.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.