Naukowcy: rozwody szkodzą

Dzieci z rozbitych rodzin mają o wiele gorsze wyniki w nauce i mniejsze szanse na zdobycie dobrego wykształcenia – dowiedli belgijscy uczeni z uniwersytetu w Leuven.

Belgijska telewizja, która wczoraj opublikowała wyniki raportu, przyjęła je z nieukrywanym zdziwieniem i wyraziła obawy, by tego typu badania nie doprowadziły do stygmatyzowania dzieci rozwodników. Fakty pozostają jednak faktami.

Co czwarte dziecko z rodzin rozbitych przynajmniej raz powtarza rok szkolny. Największe różnice odnotowuje się w szkołach średnich. Dzieci rozwodników mają o niemal połowę (45%) mniejsze szanse na ich ukończenie. Naukowcy zauważyli, że na szkody wynikające z rozwodu bardziej narażeni są chłopcy niż dziewczęta. Zdaniem autorów raportu tak wyraźne różnice wypływają z trzech czynników: stresu związanego z samym rozwodem, ograniczonego kontaktu z rodzicami oraz skromniejszego budżetu rozbitych rodzin. Badania objęły jedynie flamandzką, czyli bardziej zamożną część Belgii.

«« | « | 1 | » | »»
 • jazmig
  21.04.2013 18:04
  Gdzie ta belgijska telewizja widzi w tej informacji stygmatyzowanie dzieci? Jeżeli już, to jest tu krytyka łatwych rozwodów i rodziców, którzy z byle powodu się rozwodzą.
 • Eu geniusz
  21.04.2013 20:02
  akurat belgijscy naukowcy mają prawo do takiego stwierdzenia bo najwiecej rozwodów na swiecie jest własnie w Belgii.Ciekawe jednak ze swoim srednim wykształceniem wiem to samo bez badań co naukowcy belgijscy.Geniusz jestem czy co?
 • Stanisław_Miłosz
  21.04.2013 20:30
  Rozwody szkodzą, ale tylko w małżeństwach heteroseksualnych. W innych nie zanotowano takich przypadków, zatem nie można twierdzić że szkodzą.

  Poza tym skoro nie poddano badaniom małżeństw wallońskich a tylko flamandzkie, to być może w istocie nie szkodzi heteromałżeńskość, a właśnie wallońskość.

  Rzeczywiście, słuszne jest zdziwienie belgijskiej telewizji z publikowania wyników takich metodologicznie niedopracowanych badań, nie wiadomo będzie bowiem, czy stygmatyzowanie dzieci będzie spowodowane niewłaściwym małżeństwem, czy niewłaściwą etnicznością.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.