Centrum Neandertalczyka

Mamuta naturalnej wielkości, hologram czaszki neandertalczyka czy scenę walki naszych przodków - będzie można od połowy maja zobaczyć w Centrum Neandertalczyka, które utworzono przy Jaskini Raj koło Kielc (Świętokrzyskie).

Otwarcie Pierwszego Centrum Neandertalczyka planowane jest na 16 maja. Podobne znajdują się we Francji, Niemczech i Chorwacji.

"Dla zwiedzających przygotowano cztery sale tematyczne. Pierwsza opowiada o ewolucji od momentu Wielkiego Wybuchu do pojawienia się człowieka neandertalskiego. Tu będzie można zobaczyć hologram jego czaszki" - powiedział PAP Leszek Strączyński z Przedsiębiorstwa Turystycznego "Łysogóry", które zarządza Jaskinią Raj i Pierwszym Centrum Neandertalczyka.

Kolejne dwie sale przedstawiają sceny z życia neandertalczyków. Będzie można się z nich dowiedzieć co jadł, jak żył, w co wierzył, co robił w wolnym czasie i jak walczył. Zdaniem Strączyńskiego najciekawszym fragmentem ekspozycji jest scena przedstawiająca dwóch neandertalczyków próbujących powalić naturalnej wielkości mamuta. Mamuta wykonano w skali 1:1 - ma 3,5 metra wysokości oraz 6 metrów długości. Jego trąba mierzy 2,5 metra.

Ostatnia sala pokazuje najnowsze odkrycia archeologów, a wśród nich materiały prezentujące genotyp człowieka pierwotnego. Można też się tu dowiedzieć, że człowiek pierwotny umiał grać na flecie.

Jak powiedział Strączyński, w zwiedzaniu pomoże audioprzewodnik. "Po wejściu do centrum, otrzymujemy słuchawki i przez ok. 30 minut jesteśmy prowadzeni indywidualnie przez lektora, który opowiada ciekawostki z życia neandertalczyków" - opowiadał.

Wybór miejsca na centrum nie jest przypadkowy. Bowiem - jak powiedział Strączyński - przy eksploracji Jaskini Raj natrafiono na narzędzia i kości zwierząt, na które polował neandertalczyk. Zbadano je i okazało się, że człowiek pierwotny zamieszkiwał te tereny.

Jaskinia Raj położona jest między Kielcami a Chęcinami w województwie świętokrzyskim. Od 1972 roku jest udostępniona dla zwiedzających pod opieką przewodnika. Długość trasy wycieczkowej wynosi 180 metrów. Jaskinia ma bogate i różnorodne formy naciekowe, takie jak stalagmity i stalaktyty.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg